Z hlediska celkové perspektivy jádra, tedy nejen výstavby nových bloků, ale také provozování těch stávajících, je důležitý výsledek nedávného referenda ve Švýcarsku. To ukazuje, že jádro není v Evropě mrtvou záležitostí, od níž by se komplexně ustupovalo (více jsme psali zde). Pro Atominfo.cz komentuje situaci Jiří Gávor, analytik konzultační firmy ENA a ředitel ANDE (Asociace nezávislých dodavatelů energií):

gavor_1024
Jiří Gávor, analytik konzultační firmy ENA a ředitel ANDE (Asociace nezávislých dodavatelů energií).

 

„V hlasování na konci listopadu občané Švýcarska odmítli iniciativu zelených, kteří chtěli zkrátit dobu provozu všech pěti jaderných bloků v zemi na nejvýše 45 let. Pokud by voliči návrh v referendu schválili, musely by se tři reaktory zavřít už příští rok, čtvrtý v roce 2024 a poslední v roce 2029. Přitom jaderné elektrárny nyní vyrábí kolem 34 % švýcarské elektřiny. To je podobný podíl jako v Česku. Švýcaři se tak rozhodli, na rozdíl od radikálního přístupu Německa, pro podle mého názoru rozumnější cestu. Předčasné odstavování dobře fungujících jaderných bloků, bez racionálních ekonomických důvodů, je spíše ideologickým řešením, které by energetickou praxi nemělo negativně ovlivňovat.

Švýcarské rozhodnutí je dobrou zprávou i pro ČR. Jak se ukázalo při povolovacím řízení o prodloužení životnosti jaderné elektrárny Dukovany o dalších 10 let, zatím do roku 2025, každé takové správní řízení se bude potýkat s námitkami především z bezjaderného Rakouska. Přitom podle současných analýz není žádný důvod, aby celková životnost současných českých jaderných elektráren nebyla minimálně 50 a možná i 60 let, samozřejmě při řádné údržbě a plynulé modernizaci. Postoj Švýcarska, které provozuje ještě starší jaderné bloky než v Česku, se tak stává určitým precedentem a argumentem ve prospěch dalšího provozu stávajících jaderných elektráren i u nás.“

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..