Konsorcium vedené společností Amec Foster Wheeler obdrželo kontrakt na vypracování studie, která bude zkoumat likvidaci tokamaku ITER, který se v současnosti staví u města Cadarache na jihu Francie.

iter-tokamak-460-iter
Tokamak ITER (zdroj: World Nuclear News)

Společnost Amec Foster Wheeler společně s firmami EAI Ingénierie a NUKEM Technologies Engineering Services provede dvanáct měsíců trvající studii na budoucí likvidaci tokamaku ITER. Studie se zaměří především na délku a cenu likvidace a na její rozfázování. Projektovaná životnost tokamaku ITER má podle současných plánů skončit v roce 2042.

Kontrakt je jedním z několika smluv, kterou společnost v projektu tokamaku ITER obdržela. V červnu letošního roku konsorcium Momentum consortium vedené právě společností  Amec Foster Wheeler podepsalo kontrakt v hodnotě 174 milionů eur na řízení a koordinaci montáže více než milionu komponent pro projekt tokamaku ITER. Délka trvání tohoto kontraktu je deset let. V minulém roce společnost Amec Foster Wheeler obdržela sedmiletý kontrakt v hodnotě 70 milionů euro na vývoj dálkově ovládaného robotického systému pro vzdálenou manipulaci systému pro vstřik svazku neutrálních atomů.

Kromě vypracování studie na budoucí likvidaci tokamaku ITER společnost Amec Foster Wheeler vyhrála ještě další dva kontrakty. První z nich je na přípravu vývojového plánu pro likvidaci tokamaku, druhý je na provedení koncepčního návrhu pro vzdálené řezání odpadů a jejich přípravu pro převoz.

Dále Organizace Fusion For Energy, která se stará o evropský příspěvek projektu, zadala společnosti Amec Foster Wheeler několikaletý kontrakt na vypracování technických specifikací, specifikací pro vypsání tendrů a přejímací řízení pro jaderné bezpečnostní elektronické systémy kontroly a řízení.

Greg Willetts, viceprezident divize společnosti Amec Foster Wheeler pro čistou energetiku, uvedl: „Získání těchto kontraktů potvrzuje naši vedoucí pozici v oblastech koncepčních návrhů, inženýrských prací, vypracovávání technických specifikací, dálkového řízení a plánování likvidace jaderných zařízení.“

Projekt ITER

ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor – mezinárodní termojaderný experimentální reaktor) je velkorozsahový mezinárodní projekt s cílem postavit tokamak o výkonu 500 MW (který za provozu bude spotřebovávat zhruba 50 MW) a prokázat tak proveditelnost jaderné fúze, která je potenciálním velkým zdrojem čisté elektřiny. Evropská unie financuje téměř polovinu projektu, zatímco zbývající náklady si mezi sebe rovnoměrně rozdělí zbylých šest partnerů projektu (Čína, Indie, Japonsko, Jižní Korea, Rusko a Spojené státy americké). Podle revidovaného harmonogramu schváleného v tomto roce organizací Iter organisation má ITER první plazma vyprodukovat v roce 2025. Zahájení experimentů s deuterio-tritiovým plazmatem je naplánováno na rok 2035. Projektové náklady se v současné době odhadují na 20 miliard euro, přičemž komponenty jsou vyráběny ve všech spolupracujících zemích.

Organizace Iter organization převzala zodpovědnost za lokalitu ITERu od francouzského úřadu French Alternative Energies and Atomic Energy Commission (CEA) v červenci roku 2010. Po skončení projektu tokamaku ITER má být lokalita v říjnu roku 2042 úřadu opět navrácena.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    ZABYVAM SE KOSMONAUTIKOU A TOTO BY BYL PERFEKTNI ZDROJ PRO BUDOUCI KOLONII NA MESICI A MARSU.KLANIM SE VSEM VEDCUM A DRZIM PESTI.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..