Bezpečnostní plány pro plánované francouzské hlubinné úložiště určené pro vysoko a středně aktivní odpad jsou „obecně pečlivé“ – k tomuto závěru dospěl hodnotící tým z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Tým následně navrhnul doporučení pro další demonstrování robustnosti systémů úložiště.

cigeo_vision_andra_460x298
Vizualizace úložiště Cigéo (zdroj: World Nuclear News)

Francie plánuje postavit úložiště nazvané Centre Industriel de Stockage Géologique (Cigéo) – podzemní systém ukládacích tunelů – v přírodní vrstvě jílu poblíž města Bure, východně od Paříže v oblasti Meuse/Haute Marne. Zařízení má být financováno původci radioaktivních odpadů – společnostmi EDF, Areva a organizací French Alternative Energies and Atomic Energy Commission (CEA) – a spravováno agenturou Andra zabývající se nakládání s odpady. Žádost k regulačním orgánům ohledně povolení výstavby úložiště Cigéo by měla být předložena v roce 2017 –  s tím, že stavba samotná by měla začít v roce 2020. Prvotní část úložiště by mohla začít fungovat v roce 2025.

Agentura Andra předložila „dokumentaci možností zabezpečení“ pro projekt Cigéo k francouzskému regulačnímu orgánu – úřadu Autorité de Sûreté Nucléaire (ASN). Tento spis stanovuje vymezené cíle, koncepty a zásady pro zajištění bezpečnosti zařízení. Příslušná dokumentace dává agentuře Andra možnost získat rady a konzultace od úřadu ASN v rámci přípravy žádosti o licenci pro zásady bezpečnosti a přístupu.

Na žádost úřadu ASN provedla agentura MAAE v období od 7. do 15. listopadu letošního roku srovnávací hodnocení  „ dokumentace možností zabezpečení“ k projektu úložiště Cigéo. Přezkoumání bylo provedeno na základě příslušných bezpečnostních standardů agentury MAAE a osvědčené mezinárodní praxi a zkušenostech. Tento přezkum byl zaměřen na strategii výzkumu a vývoje, na získávání znalostí, na vymezení scénáře pro provoz a na posouzení bezpečnosti po uzavření zařízení. Přezkoumání se rovněž zabývalo přístupem k postfukušimským opatřením.

Christophe Kassiotis, vedoucí oddělení úřadu ASN zabývajícího se jaderným odpadem, výzkumem a palivovým cyklem, řekl: „Požádali jsme agenturu MAAE o přezkum, protože jsme chtěli nezávislé mezinárodní hodnocení bezpečnostních úvah o projektu Cigéo k doplnění našeho vlastního posouzení.“

Tým agentury MAAE posoudil strategii výzkumu a vývoje projektu, stejně jako metodiky tvorby scénářů pro provoz a dlouhodobou bezpečnost.

Vedoucí hodnotícího týmu agentury MAAE – Jussi Heinonen – řekl, že zjištěna byla přiměřená záruka „robustnosti koncepce nakládání s odpady a schopnosti agentury Andra demonstrovat bezpečnost projektu“. Nicméně dodal: „Identifikovali jsme několik dalších scénářů po uzavření a provozní aspekty návrhu, které by měla agentura Andra zvážit k dalšímu posílení důvěry v posouzení bezpečnosti.“

Vedoucí Heinonen uvedl, že tým navrhl zlepšení v oblasti výzkumu a plánování rozvoje i sledování programů rozvoje od agentury Andra.

Tým agentury MAAE uvedl, že se domnívá, že metodika agentury Andra pro vyhodnocení provozní bezpečnosti je komplexní a systematická. V souvislosti s postfukušimskými opatřeními tým řekl, že agentura Andra používá specifikace úřadu ASN pro „zátěžové testy“ na jaderných zařízeních jako směrnici pro začlenění doplňkových posouzení bezpečnosti do návrhu úložiště Cigéo. Tým agentuře Andra doporučil „použití filtrace odpadního vzduchu z hlubinného úložiště a vyhodnocení robustnosti jejího návrhu zařízení při nutnosti odstranění vysoce vnikající vody z tunelů/sekcí na odbavovací ploše“.

Hodnotící tým uvedl, že nabádá úřad ASN, agenturu Andra i institut Institute for Radiological Protection and Nuclear Safety, aby využily dokumentaci přezkumu „jako základ pro další přesná očekávání ohledně žádosti o licenci“. Tým dodal: „Je to obzvlášť důležité, protože plánované úložiště Cigéo je jediné zařízení svého druhu.“

Zdroj: World Nuclear New

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..