Dalším z vystupujících na konferenci VVER 2016 byl Dmitrij Čičikin, ředitel pro podporu projektů výstavby nových bloků v Moskevském středisku WANO (organizace sdružující provozovatele jaderných elektráren). Cílem této organizace je zvyšování bezpečnosti jaderných elektráren po celém světě.
Moskevské středisko WANO sdružuje 23 členů ze 13 zemí, kteří provozují 75 bloků a staví 11 nových bloků. Patří sem například Rusko, Indie, Írán a země východní Evropy provozující reaktory typu VVER. K stávajícím blokům s reaktory VVER uvedl: „Všechny bloky typu VVER prošly modernizací v souvislosti s novými bezpečnostními požadavky a doporučeními vypracovanými po havárii elektrárny Fukušima Dajiči.“
V rámci zvyšování spolehlivosti a bezpečnosti jaderné energetiky bylo po havárii JE Fukušima Dajiči zřízeno regionální krizové centrum, které napomůže řešení mimořádných událostí v regionu působení Moskevského střediska WANO. Čičikin doplňuje: „Tato organizace také po Fukušimě zřídila tak zvanou Mitchellovu komisi, které se účastnili Češi a Slováci. Cílem bylo podpořit další provoz jaderných elektráren a jednání přineslo realizaci 12 projektů a zavedení 5 doporučení do praxe (projekty byly realizovány v letech 2011-2015).“
Součástí činnosti organizace WANO je hodnocení spolehlivosti provozu jaderných elektráren. V této souvislosti Čičikin uvedl: „Tyto ukazatele popisují spolehlivost i bezpečnost provozu. Jedním z ukazatelů je forced loss rate, který popisuje procentuální část elektřiny, kterou blok mohl vyrobit, ale nevyrobil, vyjma plánovaných odstávek. Růst tohoto ukazatele vyvolávají neplánované odstávky a podobné události. Reaktory VVER si v této oblasti stojí výrazně lépe, než je průměr spočítaný pro všechny jaderné elektrárny, které jsou na světě provozovány. Dále mezi sledované ukazatele patří koeficient ročního využití, kde se opět reaktory VVER pohybují nad světovým průměrem.“
V prezentaci Čičikin zmínil také budoucí plány Rosatomu na rozvoj reaktorů VVER: „Pokud by šlo vše podle současných plánů, postaví Rosatom do roku 2030 celkem 50 jaderných bloků. Mezi lety 2023 a 2029 by měl spouštět ročně 6 bloků. To je pochopitelně velká výzva pro celý jaderný průmysl.“
Své vystoupení zakončil: „Jak řekl pan Křížek v úvodu konference, všichni jsme na jedné lodi. Loď VVER se plaví dále, díky tomu, že každý přináší svůj vklad. Proto je pro všechny provozovatele technologie VVER nutné dále vzájemně sdílet své zkušenosti, aby tato flotila mohla být dále provozována a to bezpečně a spolehlivě.“