Projekt firem Areva a Mitsubishi – Atmea

logo_atmea_2015
Logo projektu Atmea (zdroj: enygf2015.org)


Skupina Areva byla založena v roce 2001 sloučením francouzských společností Framatom (vznik v roce 1958) a Cogea (vznik v roce 1976). Firma, která sídlí ve městě Courbevoie u Paříže, je předním dodavatelem jaderných reaktorů. Mimo jaderného strojírenství vyrábí i palivo pro atomové elektrárny a vybavení pro distribuci a přenos energie. Vlastníkem společnosti Areva je francouzský stát. Pracuje v ní přibližně 40 000 zaměstnanců. V roce 2015 vykázala skupina tržby ve výši 4,2 miliardy eur, zisk činil přes 2 miliardy eur. V tomto roce Areva oznámila, že v rámci restrukturalizace firmy vyčlení své aktivity v oblasti jaderných paliv do samostatné společnosti a prodá svoji divizi reaktorů francouzské státem vlastněné energetické skupině EDF. Atmea je společný projekt koncernu Mitsubishi Heavy Industries – jež je součástí holdingu Mitsubishi group – a skupiny Areva. Tento projekt se týká výroby konkrétních reaktorů.

Společnost Electricité de France (EDF)

EDF_LogoCart_op_4C_v_F
Logo společnosti Electricité de France (zdroj: businesswire.com)


Společnost EDF byla založena v roce 1946 a nyní je největším producentem elektrické energie ve Francii. Většinovým vlastníkem podniku je stát, který drží v EDF více než 84 % akcií. Společnost EDF je největším provozovatelem jaderných elektráren na světě. Celkem provozuje 73 reaktorů, z toho 58 ve Francii. Po celém světě má 38,5 milionu zákazníků. Roční obrat podniku činí téměř 73 miliard eur (dva biliony korun). Společnost EDF zaměstnává po celém světě 159 000 lidí, ve Francii však nyní plánuje snižovat stavy zaměstnanců. Na tuzemském trhu se na přelomu roku 2001/2002 ucházela o privatizaci skupiny ČEZ, její snaha skončila neúspěšně. Na doporučení komise vláda tehdy tendr nakonec zrušila.

Společnost China General Nuclear Power Corporation (CGN)

nintchdbpict000255394298
Logo společnosti China General Nuclear Power Corporation (zdroj: thesun.co.uk)


Tato státní čínská energetická společnost byla založena v roce 1994. Podle vlastních údajů firmy se jedná o největší čínskou energetickou společnost a také světového lídra ve výstavbě jaderných elektráren. Její sídlo se nachází v jednom z největších čínských měst Šen-čen (pinyin: Shenzhen) v provincii Kuang-tung (pinyin: Guangdong). Společnost se zabývá jadernou, vodní i solární energetikou a je provozovatelem šesti jaderných elektráren v Číně, jejichž instalovaný výkon činí přes 19 GW. Aktiva firmy dosahují 70 miliard dolarů. Podnik zaměstnává 35 000 lidí.

Podnik KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power)

e35756b6fd10cfcb3e09bf4a9c28372a
Logo podniku Korea Hydro & Nuclear Power (zdroj: smirt24.org)


Jihokorejský podnik KHNP byl založen v roce 2001. Jedná se o dceřiný podnik firmy Korea Electric Power Corporation (KEPCO) – jihokorejského státního „superČEZu“ – jež v zemi téměř monopolně ovládá vše od stavby elektrárny až po prodej elektrické energie. Podnik KHNP provozuje jaderné i vodní zdroje, které pokrývají 40 % energetických dodávek v Koreji. Podnik zde zatím vybudoval a provozuje čtyři jaderné elektrárny. Působí však i ve světě – má své kanceláře v New Yorku, Atlantě, Paříži a Tokiu. Společnost KHNP v roce 2014 zaměstnávala kolem 9 500 lidí.

Korporace Rosatom

RosAtom_logo
Logo korporace Rosatom (zdroj: archive.rosatom.ru)


Ruská státní korporace pro atomovou energii Rosatom vznikla v roce 2007, spojuje více než 250 podniků a zaměstnává přibližně 262 000 lidí. Podnik zaujímá přední pozici na světovém trhu s jadernými technologiemi. Struktura korporace je tvořena: čtyřmi vědeckovýzkumnými a průmyslovými komplexy; podniky jaderného palivového cyklu; objekty jaderné energetiky a flotilou jaderných ledoborců. Rosatom je jediná korporace na světě, jejíž součástí jsou podniky celého jaderného cyklu. Tato korporace vlastní a provozuje všech deset jaderných elektráren v Rusku, v nichž pracuje 35 bloků produkujících přes 17 % veškeré elektrické energie vyrobené v Rusku. Desetileté portfolio exportních zakázek Rosatomu přesahovalo koncem roku 2015 hodnotu 110 milionů dolarů. Patří do něho 34 jaderných bloků ve 12 zemích světa. V květnu letošního roku Rosatom na moskevském fóru Atomexpo 2016 podepsal nové dohody s českými podniky. Tyto dohody se týkají mimo jiné i jaderných elektráren Dukovany a Mochovce.

Firma Westinghouse Electric Company

westinghouse-signature-with-tag_blue-white
Logo firmy Westinghouse Electric Company (zdroj: socialnews.xyz)


Tento podnik je přední světovou firmou v oblasti jaderné energetiky. Staví a provozuje jaderné elektrárny po celém světě. Dále je největším producentem jaderného paliva na světě. Od roku 2006 ji ovládá japonský konglomerát Toshiba. Společnost Westinghouse Electric Company byla v roce 1886 založena v Pittsburghu americkým vynálezcem Georgem Westinghousem – který byl sám autorem asi stovky patentů. Firma prodělala v 90. letech velké organizační změny a stala se spíše mediální korporací. Obnovená společnost Westinghouse Electric Company vznikla v roce 1999 a její sídlo se nachází v Cranberry Township v Pensylvánii. Na technologiích firmy Westinghouse je podle firmy založeno 50 % ve světě fungujících jaderných elektráren. Firma zaměstnává přibližně 14 000 lidí. Společnost původně dodávala palivo pro JE Temelín, která nyní testuje nové palivo od firmy Westinghouse, jež se zúčastnila i původního tendru na dostavbu dvou bloků této elektrárny.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..