Rusko odeslalo tlakovou nádobu reaktoru pro druhý blok jaderné elektrárny, která se staví v Bělorusku, oznámila státní jaderná korporace Rosatom dne 31. října. Komponenta pro blok s reaktorem typu VVER-1200 váží více než 330 tun, je 13 metrů vysoká a její průměr činí 4,5 metru.

ostrovets-2-rpv-complete-460-rosatom
Reaktorová nádoba pro druhý blok Běloruská jaderné elektrárny (zdroj: World Nuclear News)

Komponenta opustila ruské město Volgodonsk dne 31. října a nyní je na cestě na staveniště Běloruské jaderné elektrárny, která se nachází v lokalitě Ostrovets v regionu Grodno.

Tlaková nádoba reaktoru byla vyrobena společností Atommash, která je součástí strojírenské firmy AEM-Technology, jež je dceřinou společností korporace Rosatom.

Andrey Nikipelov, generální ředitel společnosti Atomenergomash, uvedl, že logistická operace přesunutí tlakové nádoby reaktoru započala jejím transportem pomocí nákladního vozidla do přístavu ve městě Volgodonsk. Odsud bude přepravována lodní dopravou do města Novovoroněž a následně bude doručena prostřednictvím železniční dopravy na staveniště v lokalitě Ostrovets.

Rosatom sdělil, že výroba tlakové nádoby reaktoru VVER-1200, která má podobu vertikálního válce s eliptickou základnou, zabrala 36 měsíců. V tlakové nádobě reaktoru bude po dokončení elektrárny umístěna aktivní zóna a další vnitřní komponenty. Celý reaktor pak bude hermeticky uzavřen víkem.

Firma AEM-Technology uvedla v květnu letošního roku, že dokončila montáž reaktorové nádoby pro druhý blok Běloruské jaderné elektrárny. V březnu firma oznámila, že dokončila montáž vnitřních částí pro první blok téže elektrárny. Samotná reaktorová nádoba pro tento blok byla do lokality elektrárny dodána v říjnu loňského roku.

Mezivládní dohoda mezi Ruskem a Běloruskem o spolupráci při výstavbě jaderné elektrárny v Bělorusku byla podepsána v březnu roku 2011.

Zahájení provozu prvního bloku ostrovetské jaderné elektrárny je naplánováno na listopad 2018, druhý blok by ho měl následovat v červenci roku 2020. Oba bloky budou do sítě dodávat 2340 MWe.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..