Návrh na nucené odstavení starších švýcarských jaderných bloků byl v referendu odmítnut. Pět provozovaných jaderných reaktorů pokrývá více než jednu třetinu švýcarských energetických potřeb. Reaktory tak mohou i nadále provozovány až do konce své provozní životnosti.

muhleberg-460-bkw
JE Muehleberg (zdroj: World Nuclear News)

Jádro je ve Švýcarsku druhým největším zdrojem elektřiny. Celkově se na švýcarském energetickém mixu podílí ze zhruba 35 %. Podle údajů z loňského roku dalších 52 % energetického mixu pokryly vodní elektrárny, díky čemuž má Švýcarsko jednu z nejčistších a nejstabilnějších energetik na světě.

V roce 2010 existovaly ve Švýcarsku aktivní plány na nahrazení pěti stárnoucích reaktorů. Plány byly dokonce podpořeny veřejným referendem a potvrzením regulačního úřadu, že lokality švýcarských jaderných elektráren jsou způsobilé pro výstavbu nových bloků. Program obnovy švýcarské jaderné energetiky ale byl v červnu roku 2011 smeten ze stolu hlasováním Národní rady – pouhé čtyři měsíce po nehodě v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči. Švýcarsko se tak vydalo na cestu postupného ztráty jaderné energetiky, kdy ve 30. a 40. letech budou odstaveny všechny stávající jaderné bloky.

Dne 26. listopadu šli Švýcaři k volebním urnám vyjádřit svůj názor k návrhu na zrychlené odstavení jaderných elektráren, který by zakázal provoz zdejších reaktorů poté, co dosáhnout 45. roku od spuštění. Kvůli tomu, že jaderná elektrárna Muehleberg a oba bloky jaderné elektrárny Beznau tuto hranici již překročily, musely by být odstaveny už v příštím roce, přičemž jaderná elektrárna Gösgen by je následovala v roce 2024 a jako poslední by musela být v roce 2029 odstavena jaderná elektrárna Leibstadt.

Celkem 56 % švýcarský voličů vyjádřilo s plánem zrychleného odstavení švýcarské jaderné energetiky nesouhlas.

Daniel Aegerter, spoluzakladatel kampaně Energetika pro lidstvo (Energy for Humanity – EfH), uvedl: „Švýcarští voliči vyslali do světa velmi silný vzkaz, odmítnutím iniciativy Strany zelených na chaotické odstavení jaderné energetiky. Naše snahy se nyní musí zaměřit na rozšíření výroby elektřiny v čistých zdrojích, nikoliv takovéto zdroje odstavovat.“

Švýcarské jaderné elektrárny tak mohou být i nadále provozovány podle jejich komerčních plánů s výhradou souhlasu od švýcarského regulačního úřadu v otázkách bezpečnosti. Všechny Švýcarské bloky tak mohou být provozovány maximálně 60 let, díky čemuž budou moci elektřinu vyrábět až do 30., respektive 40. let tohoto století. Do té doby se očekává, že vyrobí kolem 320 TWh čisté bezemisní elektřiny, díky čemuž nebude nutné do ovzduší vypustit nejméně 50 milionů tun emisí oxidu uhličitého. Takové množství emisí by vyprodukovaly plynové elektrárny a mix elektráren v Německu a Francii, ze kterých by bylo nutné elektřinu do Švýcarska importovat, uvedli ve svém prohlášení představitelé kampaně EfH.

Wolfgang Denk, evropský ředitel kampaně EfH, uvedl: „Německo se snaží již několik let uspět s jejich energetickou transformací, avšak stále čelí obrovským problémům. Udržením svých jaderných bloků v provozu bude Švýcarsko v mnohem lepší pozici při řešení nadcházejících výzev v oblasti změn klimatu a obecně v čisté energetice.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..