Švýcarská energetická společnost Alpiq se obává, že bude čelit ekonomickým škodám ve výši 2,5 miliardy dolarů, a to v případě, pokud voliči vyzvou v referendu – které se uskuteční v tomto měsíci – k předčasnému uzavření všech jaderných elektráren v zemi. Nicméně společnost uvádí, že i když bude předčasné odstavení elektráren zamítnuto, firma nebude schopná za současných tržních podmínek své reaktory ekonomicky provozovat.

kkw-leibstadt
JE Leibstadt (zdroj: Ensi)

Nová švýcarská energetická politika byla vypracována v rámci reakce na nehodu v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči z března roku 2011. O dva měsíce později se jak švýcarský parlament, tak vláda rozhodly do budoucna ukončit výrobu elektřiny v jaderných elektrárnách. Plán Energy Strategy 2050 vypracovaný na základě podnětu Federální rady vyzývá k postupnému odchodu od jaderné energetiky. Vypracovaná strategie předpokládá, že jakmile bude trvale odstaveno zbývajících pět reaktorů v zemi, nebudou tyto reaktory nahrazeny novými. Plán nestanovuje termín odstavení pro žádný z bloků a uvádí, že reaktory mohou zůstat v provozu tak dlouho, dokud jsou považovány za bezpečné.

Nicméně další iniciativa ze Strany zelených jde ještě o krok dále a požaduje stanovení limitu 45 let pro provozní období existujících elektráren. Pokud bude tento požadavek v referendu dne 27. listopadu schválen, budou muset být uzavřeny jaderné elektrárny Mühleberg a Beznau v roce 2017, JE Gösgen v roce 2024 a JE Leibstadt v roce 2029.

Společnost Alpiq vlastní podíly ve dvou švýcarských jaderných elektrárnách, v JE Gösgen drží 40% podíl a v JE Leibstadt 32% podíl. Společnost uvádí, že „provedla kalkulaci všech variant trvalého odstavení jaderné elektrárny z obchodního hlediska“. Dobrovolné předčasné odstavení není ekonomicky proveditelné, uvádí firma Alpiq. „Propočty ukazují, že v rámci stávajícího systému je dlouhodobé pokračování v provozu nejméně ekonomicky škodlivá varianta pro společnost Alpiq,“ uvedla firma v prohlášení dne 31. října.

V případě, že iniciativa Strany zelených obdrží v referendu veřejné přijetí vedoucí k uzavření jaderných elektráren Gösgen a Leibstadt v letech 2024 a 2029, bude společnost Alpiq čelit „lokální ekonomické škodě v hodnotě 2,5 miliardy dolarů, jejíž kompenzace musí být zaplacena“. Dále firma dodala, že „povaha a výše náhrady musí být přezkoumána, až nastane správný čas“.

 „Předčasné odstavení znamená, že dojde ke ztrátám výnosů z dlouhodobého nepřerušeného provozu, zatímco většina z celkových nákladů až do vyřazení z provozu je fixní a bude vynaložena bez ohledu na životnost,“ uvedla společnost Alpiq. „Investice, které již byly provedeny nebo které jsou stále zapotřebí, nebudou moci být odepisovány po zbývající dobu použitelnosti a platby do fondu na financování odstavení i likvidace se značně zvýší kvůli kratší životnosti.“

Nicméně společnost poznamenala, že pokud odstavení jádra bude v referendu zamítnuto, „status quo, ve kterém jsou výrobní náklady vyšší než tržní ceny a jaderné elektrárny nelze provozovat konkurenčně, bude pokračovat“. Společnost Alpiq uvedla, že životaschopnost švýcarských jaderných elektráren vyžaduje „stabilní rámcové podmínky“. „To je v nejlepším zájmu ekonomiky jako celku a usnadní se tím provádění strategie Energy Strategy 2050,“ doplnila firma.

Spolková rada Švýcarska a švýcarský parlament – zatímco se zavazují k upouštění od jaderné energetiky – odmítli iniciativu Strany zelených pro předčasné odstavení. Výrobní kapacity ztracené prostřednictvím brzkého odstavení reaktorů v zemi by nemohly být kompenzovány dostatečně rychle z obnovitelných zdrojů energie, oznámily oba orgány. To by ohrozilo švýcarskou bezpečnost dodávek a způsobilo uplatnění nároku na náhradu škody provozovatelů reaktorů.

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..