Jaderná energetika v USA byla v minulosti velmi potlačena z několika důvodů, ale jistě největším důvodem byla havárie na jaderné elektrárně Three Mile Island. Nyní v USA probíhá výstavba elektráren s tlakovodními reaktory generace III+ ve dvou lokalitách: VC Summer a Vogtle. Jedná se o nejnovější jaderné reaktory firmy Westinghouse electric Company. Tato firma v minulosti dělala digitalizaci systémů v jaderné elektrárně Temelín. 

passive3
Pasivní sprchovací systémy kontejnmentu (Zdroj: http://www.westinghousenuclear.com/)

Jaderný reaktor AP1000 vychází z méně výkonného reaktoru AP600. AP1000 má elektrický výkon kolem 1000 MW, oproti reaktorům generace II má AP1000 podstatně lepší bezpečnostní prvky, které jsou založené na inherentní bezpečnosti a pasivní bezpečnosti. Vedle dalších výrobců reaktorů generace III+ se inženýři firmy Westinghouse vydali cestou co největšího zjednodušení elektrárny. Jedná se o dvousmyčkovou koncepci s vertikálními parogenerátory, které jsou pevně spojeny s hlavními cirkulačními čerpadly. AP1000 obsahuje 4 studené větve a 2 horké větve.  Elektrárny s reaktory AP1000 budou mnohem menší, než výkonově podobné elektrárny.   

lg_glance_cz
Zmenšení jaderné elektrárny s reaktorem AP1000 (Zdroj: http://www.westinghousenuclear.com/)

Mezi nejdůležitější přednosti elektrárny s reaktorem AP1000 jsou pasivní bezpečnostní prvky. Jedná se o havarijní sprchovací systémy kontejnmentu, chlazení kontejnmentu pomocí přirozené cirkulace vzduchu a udržení roztavené aktivní zóny uvnitř reaktoru. Udržení roztavené aktivní zóny uvnitř reaktoru se provádí poocí chladicí vody, která v případě nehody chladí reaktorovou nádobu z vnější strany a zabrání tak protavení reaktorové nádoby roztavenou směsí paliva a konstrukčních materiálů. Havarijní sprchovací systémy jsou napájeny z vodních nádrží, které jsou umístěny nad kontejnmentem, vydrží sprchovat kontejnment po dobu 72 hodin bez dodání další chladicí vody, či zdroje energie. Chlazení kontejnmentu přirozenou cirkulací vzduchu je zajištěno pomocí komínového efektu, kolem komínu jsou nádrže nad chladicí vodu.

Výstavba elektrárny v lokalitě VC Summer v USA si můžete prohlédnout v následující galerii. 

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“13″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“200″ thumbnail_height=“150″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“20″ number_of_columns=“3″ ajax_pagination=“0″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“1″ slideshow_link_text=“[Show as slideshow]“ order_by=“sortorder“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″] 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..