Společnosti GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) a Southern Nuclear dne 31. října oznámily, že budou spolupracovat na vývoji a licenčních procesech pro rychlé reaktory, včetně sodíkem chlazeného rychlého reaktoru společnosti GEH.

prism-460
Vizualizace bloku s reaktorem Prism od společnosti GEH (zdroj: World Nuclear News)

Memorandu o porozumění podepsané mezi společností GEH a dceřinou firmou Southern Nuclear Development – společností Southern Nuclear Operating Company – zároveň stanovuje, že obě společnosti budou v budoucnu spolupracovat v licenčním programu amerického ministerstva energetiky pro pokročilé reaktorové technologie.

Prism je sodíkem chlazený reaktor na bázi rychlých neutronů, který je vyvíjen již více než 30 let. Při návrhu reaktoru byly využity bohaté zkušenosti s provozem prototypu rychlého reaktoru s integrovanou konstrukcí EBR-II, který byl provozován v amerických laboratořích Idaho National Laboratory (dříve známé jako Argonne National Laboratory) mezi lety 1963 a 1994. Podle společnosti GEH budou nabyté zkušenosti s testováním, konstrukcí a provozem velmi užitečné v licenčním procesu i pro reaktor Prism.

Reaktor Prism má nominální tepelný výkon 840 MWt z něhož lze vyrábět až 311 MW elektřiny. Energetické bloky by měly podle plánů obsahovat dva reaktory Prism s kombinovaným výkonem 622 MWe. Reaktor využívá pasivních bezpečnostních prvků, digitální systémy kontroly a řízení a modulární výrobní technologii k urychlení výstavby elektrárny. Jako palivo bude možné používat metalizovaná paliva jako je například slitina zirkonia, uranu a plutonia. Reaktor může být využit k uzavření jaderného palivového cyklu, neboť může recyklovat použité jaderné palivo za současné produkce elektřiny.

Prezident a generální ředitel společnosti GEH Jay Wileman uvedl, že provozní zkušenost, technologická expertíza a vedoucí pozice v inovativních řešeních společnosti Southern Nuclear pomůže s komercializací této reaktorové technologie. „Náš pokročilý reaktor Prism má potenciál, díky své schopnosti vyrábět elektřinu z recyklovaného paliva, změnit pravidla trhu,“ řekl.

Generální ředitel, prezident a předseda správní rady společnosti Southern Nuclear Stephen Kuczynski uvedl, že navázání spolupráce se společností GEH je „velmi zajímavým krokem“ směrem k udržení klíčové pozice jaderné energetiky v oblasti výroby čisté, bezpečné, spolehlivé a dostupné elektřiny. „Jsme plně odhodláni vést jaderný průmysl kupředu a společně se snažit o dosažení našich cílů. Společnosti GEH a Southern Nuclear mají ty nejlepší předpoklady v oblasti vývoje a komercializace s cílem přivést pokročilé jaderné reaktorové technologie na trh,“ podotkl.

Podle společnosti GEH by komercializovaná technologie jaderného reaktoru Prism mohla postupně spotřebovat všechen jaderný materiál obsažený ve světových zásobách použitých jaderných palivových souborů. Podle současných informací se světové zásoby použitých jaderných palivových souborů odhadují na 178 000 tun. Při předpokládané roční spotřebě 3 400 kWh jedné domácnosti by energie obsažená v použitém jaderném palivu podle společnosti GEH mohla všechny domácnosti na světě napájet po dobu až 200 let.

Společnost GEH již v minulosti navrhla Velké Británii, že její reaktorová technologie Prism by mohla být řešením pro zpracování britských zásob plutonia.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    S výstavbou rychlých reaktorů by se mělo rozhodovat v případě nového investičniho záměru na JE. Bude užitečné zpracovávat použité palivové soubory a případně i plutonium. Proto bude žádoucí se zapojit do částečné spolupráce s realizátory- GEH a Rosatom.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..