Společnost SNC-Lavalin získala kontrakt na provedení předprojekčních prací pro argentinskou společnost Nucleoeléctrica Argentina SA na nový projekt jaderného reaktoru typu CANDU, který má vyrůst v lokalitě jaderné elektrárny Atucha v okrsku města Zarate. Kanadská strojírenská skupina dne 24. listopadu uvedla, že pokud se projekt podaří dotáhnout do konce, bude se jednat o první nový reaktor Candu od doby, kdy byl v roce 2007 do provozu uveden druhý blok jaderné elektrárny Cernavoda.

atucha3
JE Atucha (zdroj: antaresshipping.com)

Šestiměsíční kontrakt umožní společnosti LNC-Lavalin oslovit dodavatele pro dlouhodobou výrobu zařízení a provést předběžné konstrukční práce a bezpečnostní analýzy. Zároveň bude moci společnost nabídnout Argentině licenční podporu a technologickou pomoc.

Argentina již vlastní a provozuje jeden reaktor typu CANDU v jaderné elektrárně Embalse, která se nachází zhruba 650 kilometrů severozápadně od města Buenos Aires. Výstavba tohoto reaktoru začala v roce 1976, do komerčního provozu byla elektrárna uvedena v roce 1984. Kromě výroby elektřiny je elektrárna využívána také k produkci radioizotopu kobalt-60, který je využíván v medicínských i průmyslových aplikacích. Společnost SNC-Lavalin je v současné době zapojena do prodloužení provozu této elektrárny.

Preston Swafford, vedoucí jaderné divize společnosti SNC-Lavalin, uvedl, že tradice úspěšného provozování reaktorového designu Candu bude pokračovat i v případě projektu jaderné elektrárny Atucha.

Reaktory Candu jsou velmi flexibilní reaktory, co se paliva týče, uvedla společnost SNC-Lavalin. Tyto reaktory tak mohou využívat jako palivo jak přírodní uran, což bude případ Argentiny, tak i pokročilé uranové či thoriové recyklované palivové soubory, jež jsou vyvíjeny pro provoz v zemích, jako je Čína.

Společnost SNC-Lavalin sama sebe popisuje jako „správce“ kanadské jaderné reaktorové technologie Candu.

V jaderné elektrárně Atucha se nachází dva ze tří argentinských jaderných reaktorů. V obou blocích elektrárny pracují tlakové těžkovodní reaktory. Argentinská jaderná energetika s celkovou kapacitou 1 627 MWe se podílí na pokrývání zdejších energetických potřeb zhruba z 10 %. Kromě tři velkých energetických bloků vyvíjí Argentina také vlastní malý tlakovodní reaktor o výkonu 25 MWe se jménem CAREM. Prototyp tohoto reaktoru je v současnosti stavěn v blízkosti jaderné elektrárny Atucha.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..