Výstavba první čínské plovoucí jaderné elektrárny oficiálně začala, oznámila společnost CGN. Demonstrační elektrárna má být dokončena do roku 2020.

acpr50s-floating-reactor-460-cgn
Možná podoba plovoucí jaderné elektrárny od společnosti CGN (zdroj: World Nuclear News)

Na tiskové konferenci, která se konala dne 4. listopadu ve městě Šen-čen (pinyin: Shenzhen), společnost CGN uvedla, že se společností Dongfang Electric podepsala dohodu na dodávku tlakové nádoby reaktoru pro demonstrační reaktor ACPR50, který bude umístěn na plavidle.

Žuej Min (pinyin: Rui Min), zástupce hlavního inženýra a vedoucí šéfkonstruktér oboru malých reaktorů čínského jaderného výzkumného institutu China Guangdong Nuclear Power Research Institute, uvedl, že zatímco u projektů konvenčních pozemních jaderných elektráren značí oficiální začátek výstavby odlití prvního betonu, u plovoucí jaderných elektráren tento milník značí podepsání kontraktu na dodávku reaktorové nádoby. Ze všech součástí nutných pro výstavbu plovoucí jaderné elektrárny (včetně samotného plavidla) zabere právě výroba reaktorové nádoby nejvíce času.

Vývoj reaktorového designu ACPR50S byl čínskou komisí National Development and Reform Commission schválen na konci prosince loňského roku jako součást 13. pětiletého plánu pro inovativní energetické technologie.

Reaktor o tepelném výkonu 200 MWt a elektrickém výkonu 60 MWe je navržen pro dodávky elektřiny a tepla, přičemž může být využit také pro odsolování mořské vody. Podle společnosti CGN je plovoucí jaderná elektrárna vhodná pro zásobování ostrovních a pobřežních oblastí, či pro námořní ropné a plynové plošiny.

Společnost CGN již dokončila všechny potřebné koncepční a projekční práce. Předběžný harmonogram prací by měl být dokončen již brzy.

Kromě plovoucí jaderné elektrárny pracuje tato čínská společnost také na malém reaktoru ACPR100, který je určen pro provoz na pevnině. Reaktor o tepelném výkonu 450 MWt a elektrickém výkonu 140 MWe by mohl v budoucnu zásobovat velké průmyslové komplexy či odlehlé horské oblasti.

Firma CGN uvedla, že rozvoj malých námořních i pevninských reaktorů doplní její široké portfolio jaderných elektráren, a díky tomu bude moci nabídnout další možnosti k diverzifikaci energetiky.

Také společnost China National Nuclear Corporation (CNNC) plánuje postavit plovoucí jadernou elektrárnu. Zařízení by mělo být založeno na reaktorové technologii ACP100S a mělo by být dokončeno v roce 2019.

Kromě Číny staví plovoucí jadernou elektrárnu rovněž Rusko. Jaderná elektrárna Akademik Lomonosov obsahuje dva reaktory typu KLT-40S, každý s výkonem 35 MWe. Zařízení v současné době již podstupuje testy v loděnicích Baltického závodu, které by měly být podle plánů dokončeny na konci října příštího roku. Následně by měla být elektrárna transportována do Peveku, a to ještě v témže roce. Instalaci elektrárny plánuje ruský provozovatel jaderných elektráren Rosenergoatom začít v září roku 2019, následovat poté budou další testy a nakonec zkušební a komerční provoz.

Plovoucí jaderné elektrárny nabízejí širokou škálu různých výhod: výstavba v továrnách a loděnicích by měla přinést velkou nákladovou efektivitu; samotné umístění elektrárny je oproti konvenčním jaderným elektrárnám mnohem snadnější; také environmentální dopady jsou velmi nízké; navíc vyřazení z provozu a likvidace by mohla probíhat přímo ve specializovaných zařízeních. Na druhou stranu musí projekty plovoucích jaderných elektráren řešit také řadu problémů včetně ztíženého přístupu provozního personálů a nutnosti zajistit, aby se radioaktivní materiály za žádnou cenu nedostaly do moře.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..