Švýcarská společnost Axpo dne 16. listopadu uvedla, že ke státnímu jadernému regulačnímu úřadu předložila „ověřitelný důkaz“, že oxidy hliníku obsažené v reaktorové nádobě prvního bloku jaderné elektrárny Beznau nemají žádný vliv na bezpečnost provozu.

beznau-1-460-ensi
První blok JE Beznau (zdroj: World Nuclear News)

Blok je mimo provoz už od května roku 2015, kdy byl odstaven v rámci plánované odstávky na výměnu paliva. Ultrazvukové zkoušky provedené na reaktorové nádobě bloku během této odstávky objevily v některých místech materiálové anomálie vniklé při výrobním procesu. Na začátku tohoto roku společnost Axpo sdělila, že anomálie v materiálu nádoby jsou vměstky oxidů hliníku.

Dne 14. listopadu společnost Axpo předložila o stavu reaktorové nádoby bezpečnostní zprávu k regulačnímu úřadu Federal Nuclear Safety Inspectorate (ENSI). Firma uvedla, že zpráva v sobě obsahuje výsledky všech provedených testů a analýz, které byly provedeny v posledních šesti měsících s cílem prokázat strukturální integritu nádoby a bezpečnost elektrárny.

Společnost Axpo uvedla, že výroba repliky části tlakové nádoby reaktoru prvního bloku jaderné elektrárny Beznau prokázala, že vměstky oxidu hliníku byly do materiálu nádoby zavedeny už při výrobním procesu a nikoliv během provozu reaktoru. „Podařilo se nám najít zdroj detekovaných anomálií a díky výrobě repliky jsme mohli zároveň prokázat dopad těchto anomálií na materiálové vlastnosti. Prokázali jsme zachování lomové houževnatosti materiálu a zachování bezpečnosti provozu,“ uvedla společnost ve svém prohlášení.

„Naše bezpečnostní zpráva poskytuje ověřitelný důkaz o tom, že bezpečnost prvního bloku jaderné elektrárny Beznau je zajištěna v souladu se všemi technologickými národními i mezinárodními standardy,“ prohlásila firma. Všechny zákonné předpisy pro bezpečný provoz prvního bloku JE Beznau byly naplněny, tvrdí společnost. „Z našeho pohledu tak neexistují žádné bezpečnostně technické výhrady k dalšímu provozu elektrárny až do roku 2030,“ dodala firma Axpo.

Zprávu nyní přezkoumá regulační úřad ENSI společně s mezinárodním týmem expertů.

Georg Schwarz, zástupce generálního ředitele a ředitel odboru pro jaderné elektrárny regulačního úřadu ENSI, uvedl: „V konečném důsledku je ale za povolení provozu prvního bloku jaderné elektrárny Beznau zodpovědný regulační úřad ENSI.“ Dále pak dodal: „Obnovení provozu prvního bloku jaderné elektrárny Beznau tak povolíme pouze v případě, že budou naplněny všechny legislativní a regulační požadavky.“

V květnu letošního roku společnost Axpo uvedla, že očekává, že povolení k obnovení provozu prvního bloku elektrárny získá od regulačního úřadu na konci letošního roku.

Dva 365MWe reaktory od společnosti Westinghouse v jaderné elektrárně Beznau jsou nejstaršími provozovanými jadernými bloky ve Švýcarsku. První blok elektrárny do provozu vstoupil v roce 1969, druhý blok byl zprovozněn o tři roky později. Kromě výroby elektřiny produkují oba bloky také teplo pro dálkové vytápění.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..