Španělský regulátor schválil nové postfukušimské konstrukční úpravy španělských jaderných elektráren, zároveň vydal konečné povolení pro zřízení center na zvládání mimořádných událostí.

vandellos_ii_tarragona_npp_1_20140909_1192502881
JE Vandellós (zdroj: foronuclear.org)

Plenární zasedání španělského regulačního úřadu Consejo de Seguridad Nuclear (CSN) schválilo konstrukční modifikace a zřízení alternativních center pro zvládání mimořádných událostí (centros alternativos de gestión de emergencias – CAGE) na druhém bloku JE Vandellós a na prvním a druhém bloku jaderné elektrárny Ascó; modifikace filtračního větracího systému druhého bloku JE Vandellós; a související revize interních havarijních plánů a plánů fyzické ochrany.

Dříve v tomto měsíci schválilo plenární zasedání úřadu CSN úpravy na jaderných elektrárnách Almaraz, Trillo a Cofrentes. S posledním schválením budou mít do 30. listopadu letošního roku CAGE centra všechny španělské jaderné elektrárny, uvedl úřad CSN.

V souladu s požadavky ustanovenými regulačním úřadem CSN v roce 2012 oznámenými v návaznosti na nehodu v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči musí všechny španělské jaderné elektrárny instalovat nové systémy pro filtrovanou ventilaci kontejnmentů, které umožní kontrolované snížení tlaku v kontejnmentové budově v případě vážné havárie. Nové systémy by tak měly výrazně snížit množství radioaktivity, které by elektrárny v případě vážné nehody uvolnily. Provozovatelé španělských jaderných elektráren mají na implementaci a zprovoznění těchto systémů čas do konce příštího roku.

Plenární zasedání úřadu CSN rovněž oznámilo zlepšení havarijních plánů v závodě na výrobu jaderného paliva Juzbado ve městě Samanca, revizi technických specifikací požárního systému na ochranu havarijních dieselgenerátorů v jaderné elektrárně Trillo a konstrukční úpravy v jaderné elektrárně Alamaraz, které umožní lepší odebírání vzorků z atmosféry uvnitř kontejnmentové budovy v případě vážné havárie.

Kromě toho úřad CSN schválil výměnu existujícího analogového řídicího systému na druhém bloku jaderné elektrárny Vandellós za nový digitální řídicí systém.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..