Odvolací soud státu New York rozhodl, že část žádosti společnosti Entergy na obnovení provozních licencí pro bloky jaderné elektrárny Indian Point musí být přezkoumána na státní úrovni. Úřad New York State Department of State (NYSDOS) již došel k závěru, že žádost společnosti je v rozporu s jeho požadavky na provoz jaderných elektráren v pobřežních oblastech.

indian-point-370-entergy
JE Indian Point (zdroj: World Nuclear News)

Rozhodnutí soudu z 21. listopadu ruší dřívější rozhodnutí nižšího odvolacího soudu, podle něhož rozhodnutí měla být žádostí společnosti Entergy osvobozena od přezkumu úřadem NYSDOS.

Federální pobřežní zákon Spojených států amerických umožňuje státním agenturám vznést námitky proti udělení provozních licencí jaderným zařízením, pokud je zařízení v rozporu se státním program pobřežní správy. Takováto námitka, pokud není zrušena soudem či americkým ministerstvem obchodu, zamezuje obnovení provozní licence jaderným reaktorům od státního jaderného úřadu NRC.

Úřad NYSDOS vydal námitku proti certifikaci jaderné elektrárny Indian Point v listopadu roku 2015. Společnost Entergy následně podala žalobu zpochybňující platnost rozhodnutí úřadu NYSDOS s tím, že bylo založeno na obavách z bezpečnosti jaderné energetiky mimo regulační pravomoc státu.

Guvernér státu New York Andrew Cuomo uvedl, že úřad NYSDOS již došel k závěru, že žádost společnosti na obnovu provozních licencí je v rozporu s požadavky na provoz jaderných elektráren v pobřežních oblastech v rámci programu Coastal Management Program. Guvernér rovněž uvedl, že elektrárna je podle něj zastaralá a není tak vhodná pro další provoz na řece Hudson nedaleko města New York.

V jaderné elektrárně Indian Point společnosti Entergy jsou provozovány dva tlakovodní reaktory v blocích číslo dva a tři. Reaktory jsou v provozu už od poloviny sedmdesátých let. Společnost Entergy k regulačnímu úřadu podala žádost na dvacetileté prodloužení provozní licence pro oba bloky v dubnu roku 2007. V případě, že je žádosti vyhověno, trvá proces prodloužení licence zhruba 30 měsíců. Prodloužení provozních licencí pro bloky JE Indian Point zabralo mnohem déle, než se očekávalo, kvůli množství námitek vznesených nejrůznějšími organizacemi během soudního procesu.

Přestože původní čtyřicetileté provozní licence obou bloků už vypršely – u druhého bloku v září roku 2013, u třetího bloku v prosinci loňského roku – elektrárna smí být i nadále provozována do doby, než bude proces přezkumu žádosti o prodloužení provozní licence úřadem NRC dokončen.

Dříve v tomto roce vláda státu New York přijala zákon, který explicitně uznává benefity bezemisní produkce elektřiny v jaderných zdrojích a který poskytuje podporu programu ochránění zdejších jaderných elektráren před předčasným odstavením z ekonomických důvodů. Zákon ale nezahrnuje jadernou elektrárnu Indian Point, která se nachází pouhých 39 kilometrů od města New York.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

jaderná energie - Indie se připojí k CERNu - Ve světě (India joins CERN 469) 1
Předcházející článek

jaderná energie - Výstavba AP1000 Sanmnen - Ve světě (Sanmen) 2
Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..