Rusko začalo s testováním nového typu jaderného paliva – REMIX (Regenerated Mixture)  – na výzkumném reaktoru MIR nacházejícím se ve výzkumném centru Research Institute of Atomic Reactors v Dimitrovgradě v Uljanovském regionu. Vývoj paliva REMIX je součástí strategie ruské státní jaderné korporace Rosatom umožňující lepší využití recyklovaného uranu a plutonia v průmyslovém měřítku v tlakovodních reaktorech.

146866391620160716
V JE Balakovo probíhá pilotní testování paliva Remix (zdroj: ep-bd.com)

Rosatom dne 3. listopadu uvedl, že palivové soubory REMIX, jež byly vyrobeny v červenci letošního roku, byly založeny do aktivní zóny reaktoru MIR. Výzkumný reaktor MIR smyčkové typu je navržen především pro testování palivových elementů, palivových soborů a dalších komponent reaktorů různých designů – a to jak v současnosti realizovaných, tak vyvíjených.

Založení palivových soboru typu REMIX do aktivní zóny reaktoru MIR předcházel dlouhý a složitý proces zahrnující zdlouhavou a náročnou práci na přípravě dokumentace a na výrobě samotného paliva, uvedl Rosatom.

První data z testování paliva v reaktoru MIR budou zahrnovat „náchylnost k bobtnání a tvoření plynů, distribuci štěpných produktů a samozřejmě izotopickou kompozici použitých palivových souborů“, uvedl v prohlášení společnosti Rosatom vedoucí pro inovace institutu Khlopin Radium Institute Andrej Belozub.

Testování palivových soborů na výzkumném reaktoru MIR je „extrémně důležitým krokem“ k plné implementaci projektu na zavedení jaderného paliva typu REMIX do ruského jaderného palivového cyklu, uvedl Rosatom.

V červenci letošního roku Rosatom oznámil zahájení pilotního testování paliva REMIX na třetím bloku jaderné elektrárny Balakovo. Používání jaderného paliva typu REMIX podle firmy zvýší účinnost využívání uranu v jaderném průmyslu.

Jaderné palivo typu REMIX je produkováno přímo z neseparované směsi recyklovaného uranu a plutonia z přepracovaného použitého jaderného paliva, přičemž zhruba 20 % mixu tvoří nízko obohacený uran (až do 17 % U235). Čerstvé palivo typu REMIX tak v sobě obsahuje asi 1 % plutonia 239 a 4 % uranu 235. Při čtyřletém palivovém cyklu může palivo vygenerovat až 50 GWd energie na tunu.

Palivo typu REMIX může být následně opět recyklováno a doplněno o nízko obohacený uran. Z paliva je zároveň separován odpad v podobně štěpných produktů a dalších minoritních aktinidů, který je následně stejně jako u paliva typu MOX vitrifikován a v budoucnu uložen do geologických úložišť.

Jaderné palivo typu REMIX může v současných reaktorech typu VVER-1000 tvořit až 100 % zavážky. Zároveň může být palivo REMIX opakovaně recyklováno (podle ruského výrobce jaderného paliva Tenex až pětkrát), takže k provozu reaktoru po dobu 60 let by stačily pouhé tři sady palivových souborů, ze kterých by byl po každém cyklu separován odpad, přičemž palivo by bylo následně doplněno o nízko obohacený uran.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..