Rusko zvažuje přizvat k vývoji reaktoru SVBR-100, který se řadí do generace IV, zahraniční partnery, zároveň však odmítá informace, že náklady na projekt se zdvojnásobily. Náměstek generálního ředitele státní jaderné korporace Rosatom pro inovativní projekty Vyacheslav Pershukov v jedné diskuzi uvedl, že proces hledání nového partnera pro projekt již začal a bude pokračovat i v roce 2017. Původní odhady nákladů na projekt činily 226 milionů dolarů. Na konci roku 2014 média přinesla zprávu o tom, že odhadované náklady byly navýšeny na 566 milionů dolarů. Pershukov podotkl, že od té doby se odhadované náklady projektu nezměnily.

images1
Reaktor SVBR-100 (zdroj: IAEA.org)

Olovem chlazený rychlý reaktor SVBR-100 je jedním ze šesti reaktorových designů vybraných organizací Generation IV International Forum (GIF) pro její program výzkumu a rozvoje nové generace jaderných energetických systémů. Rychlý reaktor SVBR-100 se vyznačuje vysokoteplotním provozem za nízkého tlaku v primární smyčce a chlazením tekutým olovem či eutektickou slitinou olova a bizmutu, což je chemicky inertní tekutina s velmi dobrými termodynamickými vlastnostmi. Reaktor bude mít široké možnosti využití od výroby elektřiny a tepla až po produkci vodíku.

Projekt reaktoru SVBR-100 je velký pilotní high-tech program ruského jaderného průmyslu, který je implementován s účastí soukromých firem. Projekt řídí společnost AKME-engineering, která byla založena v roce 2009 a je vlastněna společnostmi Rosatom a En + Group Irkutskenergo. Pershukov uvedl, že potenciálním partnerem projektu může být kdokoliv, kdo obdrží schválení od vlády, tedy i zahraniční společnost. V roce 2015 společnost AKME-engineering registrovala v rámci příprav na komercializaci projektu obchodní značku SVBR-100 ve Spojených státech amerických, Evropské unii a v Číně.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..