Dmitrij Medveděv, ruský premiér, a Li Kche-čchiang (pinyin: Li Keqiang), premiér čínské Státní rady, učinili dne 8. listopadu společné prohlášení o rozvoji strategické spolupráce mezi oběma zeměmi v oblasti mírového využívání jaderné energie. Ruská státní jaderné korporace Rosatom v prohlášení uvedla, „že spolupráce má za cíl usnadnit zavádění“ velkých projektů v Číně.

2968078
JE Tchien-wan (zdroj: Mapio.net)

 „Zejména vedoucí vlády podporují spolupráci ve výstavbě dvou nových reaktorů ruského návrhu v areálu jaderné elektrárny Tchien-wan (pinyin: Tianwan) a mají za cíl rychle připravit podepsání mezivládního protokolu o projektu a přispět k uzavření příslušných smluv,“ sdělila korporace Rosatom.

 „Mimo to je plánována výstavba reaktorů v nových lokalitách v Číně, zatímco se bude rozvíjet spolupráce na plovoucích jaderných elektrárnách a rychlých množivých reaktorech IV. generace,“ dodal podnik.

Rusko-čínská spolupráce při mírovém využívání jaderné energie je založena na „dlouholetých zkušenostech efektivní interakce,“ prohlásil Rosatom. V roce 2007 byly do provozu uvedeny první dva bloky jaderné elektrárny Tchien-wan, která je podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii jednou z nejbezpečnějších jaderných elektráren na světě, doplnil. Obě země v současné době pracují na druhé fázi JE Tchien-wan, přičemž nové bloky mají být do provozu uvedeny v roce 2018, dodala korporace.

V roce 2011 byl za účasti ruských specialistů spuštěn experimentální rychlý sodíkem chlazený reaktor, poznamenal Rosatom. Ve stejném roce a před plánovaným termínem byla do provozu uvedena čtvrtá – poslední v sérii plynových elektráren, které byly stavěny v rámci rusko-čínské dohody z roku 1992.

Na konci července roku 2014 podepsaly dceřiná společnost korporace Rosatom – firma Rusatom Overseas – a čínská společnost CNNC New Energy memorandum týkající se konstrukce plovoucí jaderné elektrárny, kterou Čína plánuje použít pro ostrovní oblasti a námořní ropné a plynové těžební plošiny, uvedla ruská korporace. Dále obě země spolupracují na výrobě radioizotopů v Číně.

Premiér Li, jenž dorazil do Petrohradu 6. listopadu na čtyřdenní oficiální návštěvu, se s premiérem Medveděvem setkal následující den a s ruským prezidentem Vladimirem Putinem dne 8. listopadu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..