Rosatom je korporací mnoha společností, mezi ně patří také těžební a chemická základna, která se zabývá vývojem a výrobou jaderného paliva. Nyní se domlouvá dohoda, že Rosatm bude možný dodavatel paliva MOX pro japonské elektrárny. Tuto informaci oznámil náměstek generálního ředitele těžební a chemické společnosti, Igor Merkulov. Nyní některé japonské jaderné reaktory používají MOX palivo od francouzské firmy AREVA. 

moks_3-1024-x-614
Ilustrační obrázek MOX paliva (Zdroj: http://rosatomnewsletter.com/)

Společně s vývojem jaderného paliva pro svůj největší rychlý jaderný reaktor BN-800, pracovali na vývoji MOX paliva pro BN-800. Toto palivo je možné použít i v tepelných jaderných reaktorech. Toto palivo bylo vyvíjeno v rámci vývoje pro reaktory generace IV. Palivo bylo vyvíjeno ve výzkumném ústavu VNIINM. Přísady byly v průběhu výroby míchány, poté později se směs slisuje do tvaru peletek a poté se slinuje. Taková výroba paliva zaručuje jemné rozdělení částic uranu a přispívá tak k vyšší homogennosti peletky.

Těžební a chemická spoelčnost patří pod ruský Rosatom, jedná se o klíčovou základnu pro výzkum jaderných reaktorů generace IV. Je to jediná společnost, která se zabývá skladováním použitého paliva, přepracováním paliva, či výrobou MOX paliva pro jaderné elektrárny.  

Zdroj: http://rosatomnewsletter.com/

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..