Evropská komise schválila udělení kontraktu na výstavbu dvou nových bloků maďarské jaderné elektrárny Pakš II ruské státní jaderné korporaci Rosatom.

paks_nuclear_pp
Současná podoba JE Pakš (zdroj: euractiv.com)

Evropská komise donedávna zkoumala v projektu elektrárny dvě oblasti: zadávání zakázek, a zda financování elektrárny není státní podporou. Komise dne 17. listopadu uzavřela vyšetřování, které vedla vůči maďarské vládě v oblasti zadávání veřejných zakázek. Komise ale i nadále vyšetřuje, zda existuje v projektu elektrárny státní podpora.

V současné době jsou v jaderné elektrárně Pakš provozovány čtyři bloky s tlakovodnímy reaktory VVER-440 ruské konstrukce, jenž byly do provozu uvedeny mezi lety 1982 až 1987. Podle mezivládní dohody podepsané v roce 2014 mají ruské společnosti a jejich mezinárodní subdodavatelé v elektrárně postavit dva nové bloky s reaktory typu VVER-1200. Součástí dohody je rovněž půjčka z ruské strany ve výši 10 miliard eur, která má pokrýt 80 % financování projektu.

Attila Aszódi, vládní zmocněnec pro výstavbu jaderné elektrárny Pakš II, serveru World Nuclear News řekl, že iniciativa Evropské komise DG GROW (Directorate-General for Internal Market, Industry, Entrepreneurship and SMEs) zkoumající oblast zadávání zakázek své vyšetřování nyní ukončila. „Stále ještě čekáme na výsledek vyšetřování iniciativy DG COMP (Directorate-General for Competition) o možné státní podpoře, který by měl být znám během následujících dvou týdnů,“ uvedl.

Po dokončení svého vyšetřování iniciativa DG GROW došla k závěru, že projekt není nijak v rozporu s evropskými směrnicemi, které umožňují zadání veřejné zakázky bez vypsání tendru v případě, že kontrakt může rozumně splnit pouze jedna společnost.

Maďarsko dostatečně odůvodnilo využití takzvané výlučné technické výjimky, která znamená, že v případě, že technické a bezpečnostní požadavky projektu mohou být splněny pouze jedinou společností, může být v souladu se směrnicemi Evropské unie takovýto kontrakt zadán přímo bez vypsání veřejného tendru,“ oznámila novinářům dne 18. listopadu mluvčí Evropské komise Lucia Caudet.

Aszódi potvrdil slova Janose Lazara, vedoucího kanceláře maďarského premiéra, který na pravidelném týdenní konferenci v Budapešti uvedl, že je realistické očekávat začátek výstavby dvou bloků VVER-1200 v JE Pakš už během následujících dvou let. Lazar zároveň dodal, že Maďarsko se zavázalo uplatnit normy EU pro zadávání veřejných zakázek až na 55 % hodnoty projektu.

Aszódi serveru World Nuclear News řekl: „Jedná se o extrémně důležitý krok v realizaci tohoto projektu. Zatímco čekáme na další výsledky řízení Evropské komise, licenční proces úspěšně pokračuje, přičemž odborníci se nyní zaměřují na získání licencí pro lokalitu, kde mají nové bloky vyrůst.“

V září letošního roku projektová společnost MVM Pakš II obdržela pro projekt environmentální licenci, přičemž v říjnu podala žádost na udělení licence pro lokalitu.

První blok jaderné elektrárny Pakš II má být podle současných plánů dokončen v roce 2025, druhý blok by ho měl následovat o rok později.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..