Na konci října ruští experti provedli studie zaměřené na možnosti prodloužení životnosti 5. bloku bulharské jaderné elektrárny Kozloduj. Kozloduj je jedinou bulharskou jadernou elektrárnou, celkem zde bylo vystavěno od roku 1970 šest jaderných bloků. Mezi léty 1991 a 2002 dodávala elektrárna do sítě téměř 46 % spotřeby Bulharska. Mezi léty 2002 a 2006 byly odstaveny první čtyři jednotky z politických důvodů evropské unie. Stávající bloky vyrábí téměř 33 % spotřeby Bulharska.

JE Kozloduj. Ze šesti bloků elektrárny muselo Bulharsko uzavřít čtyři jako podmínku při vstupu do EU. Zbylé dva prošly modernizací a nyní byly podle bulharských médií označeny za velmi dobře chráněné.
JE Kozloduj. Ze šesti bloků elektrárny muselo Bulharsko uzavřít čtyři jako podmínku při vstupu do EU. Zbylé dva prošly modernizací a nyní byly podle bulharských médií označeny za velmi dobře chráněné.

Jaderné reaktory generace II. byly projektovány na životnost 30 let, nyní se však ukazuje, že materiály a poničení komponent vlivem zvýšené hustoty neutronového toku je menší, než se očekávalo, takže některé bloky je možné provozovat mnohem déle. S tím souvisí proces prodlužování životnosti, ve kterém musí vybrané firmy a zaměstnanci prokázat bezpečnost provozu a ekonomickou stabilitu po provedení prodloužení životnosti.

V roce 2012 Bulharsko začalo přemýšlet o prodloužení životnosti 5. bloku Kozloduj, v roce 2014 byl podepsán kontrakt mezi EDF a Rosenergoatom. Studie má prokázat, že je možné reaktorovou jednotku provozovat ještě dalších 30 let a celkovou životnost tak zvýšit na 60 let. Experti z obou firem a jaderné elektrárny provedli rozsáhlé posouzení technického stavu všech zařízení reaktoru, potrubí, výměníků tepla a elektrických zařízení, ze kterých bylo sepsáno celkem 13 svazků, které byly přeloženy do 3 jazyků. Dokumenty shrnují, že je možné provozovat reaktorový blok dalších 30 let.

Některé analýzy provedené při posuzování možnosti prodloužení 5. bloku budou později užity při posuzování prodloužení 6. bloku elektrárny. Rozhodnutí o prodloužení 6. bloku elektrárny by mělo být zveřejněno na konci léta 2018. Projekt prodlužování životnosti 5. bloku trval přibližně 27 měsíců, ačkoliv bylo vymezeno 35 měsíců pro stanovení verdiktu. Pro posuzování prodloužení životnosti 6. bloku bylo vymezeno pouze 30 měsíců.

Bulharská ministryně energetiky dodala? „Rozhodnutí o prodloužení životnosti 5. bloku elektrárny Kozloduj je velmi dobrou zprávou pro bulharskou energetiku. Nyní dodává do sítě 33 % spotřeby Bulharska a díky prodloužení životnosti se bulharská energetika dá udržet na velmi dobré ekonomické úrovni a máme schopnost dodávat cenově dostupnou elektrickou energii spotřebitelům.“

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..