Poslanci z hospodářského výboru dne 2. listopadu doporučili navýšení rozpočtu Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) na příští rok o 22 milionů korun. Výbor se téhož dne zabýval návrhem rozpočtu úřadu, jenž by měl mít podle návrhu vlády 351,2 korun. Dana Drábová, předsedkyně SÚJB, však poslance upozornila na skutečnost, že takový rozpočet zajišťuje činnost úřadu jen omezeně a bude nutné ho posílit finančními prostředky ušetřenými v minulých letech.

jw39cdc0_drabova
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová (zdroj: idnes.cz)

Podle předsedkyně Drábové by se tak stalo poprvé v historii a úřad by musel čerpat z úspor částku ve výši 22 milionů korun. K 30. září toho roku měl SÚJB na těchto tzv. nárocích z nespotřebovaných výdajů k dispozici přibližně 99 milionů korun. Drábová doplnila, že šlo však především o peníze určené na hrazení nákladů, které si mělo v loňských letech vyžádat povolování stavby nových jadrných bloků v Jaderné elektrárně Temelín. Když však skupina ČEZ o licenci nepožádala, připravené peníze byly úřadem odsunuty do nespotřebovaných výdajů, vysvětlila. Drábová je nicméně silným zastáncem toho, aby účel použití těchto finančních prostředků zůstal zachován.

Rozpočet navržený pro příští rok je o téměř 9 milionů korun nižší, než byl SÚJB přidělen letošním schváleným rozpočtem. Částka 127,6 milionu korun je vyčleněna na platy zaměstnanců, na investice se počítá asi s pěti miliony. Do státního rozpočtu by mělo být odvedeno asi 170 milionů korun, a to především na poplatcích vybraných na základě atomového zákona.

Předsedkyně Drábová rovněž připomněla, že v příštím roce vstoupí v účinnost nový atomový zákon, ke kterému bude následovat asi 20 doprovodných vyhlášek. Z tohoto důvodu bude úřad pořádat osvětu u držitelů jaderných povolení. Úřadu byla navíc přidělena nová odpovědnost, a to za dohled nad dodržováním závazků státu nad nešířením nejen jaderných, ale také chemických a biologických zbraní.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

1 Comment

    Činnost v celém rozsahu SÚJB nelze podceňovat a zvlášť v novém pojetí. Právě rozšíření působnosti při současném světovém vývoji bude vyžadovat nemalé úsilí k zvládnutí všech požadavků. K tomu bude potřebné posílit strukturu ústavu a ohodnocení náročné práce.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..