O stavbu nového jaderného bloku v České republice se zajímá celkem šest společností. Jedná se o tyto podniky: ruská státní korporace Rosatom, francouzská firma EDF, americko-japonský podnik Westinghouse Electric Company, korejská firma KHNP, čínská společnost China General Nuclear Power a společný projekt firem Areva a Mitsubishi – Atmea. Tato informace vyplývá z vyjádření vládního zmocněnce pro jadernou energetiku Jána Štullera na dotaz ČTK.

kri6451b9_81838148
Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller (zdroj: idnes.cz)

Ministerstvo průmyslu v minulém týdnu bez bližších detailů oznámilo, že Česko oslovilo kvůli dostavbě jaderných elektráren deset společností, zájem poskytnout informace projevilo šest z nich. S nimi nyní ČR jedná. Odpovědi od firem ohledně technického řešení výstavby očekává česká strana do konce měsíce října.

Štuller dne 1. listopadu podotkl: „Je nutné zdůraznit, že nejde o nabídky na dostavbu nových bloků jaderné elektrárny, ale o odpovědi na naši žádost o informace.“ Doplnil, že odpovědi od firem budou nyní využity pro vypracování podkladů pro vládu. Ta následně rozhodne o investorském modelu a také o modelu financování výstavby nových jaderných bloků v ČR. Poté zmocněnec dodal: „Zdaleka se ještě nenacházíme v procesu výběru dodavatele, a proto nyní ani nemůžeme dostávat nabídky. V současném stádiu jde o poskytování rámcových obchodně- technických dat.“ Již dříve ministerstvo průmyslu uvedlo, že očekává rozhodnutí vlády o modelu dostavby nového jaderného zdroje v první polovině roku 2017.

V červnu loňského roku byl vládou schválen Národní akční plán rozvoje jaderné energetiky v České republice. Tento plán počítá se stavbou jednoho výrobního bloku v Jaderné elektrárně Dukovany a jednoho bloku v JE Temelín – s možností rozšíření na dva bloky v obou elektrárnách.

Hospodářské noviny v minulém týdnu informovaly o tom, že Čína požaduje po české vládě slib, aby některá z čínských firem dostala zakázku na dostavbu bloků v Česku bez výběrového řízení. V pondělí potvrdil i ředitel útvaru výstavby jaderných elektráren skupiny ČEZ Petr Závodský to, že by bylo jednodušší postavit nový jaderný blok v Česku pomocí mezivládní dohody než tendru. Skupina ČEZ je provozovatelem obou tuzemských jaderných elektráren.

Podobný způsob byl použit Maďarskem, které na konci roku 2014 dohodlo bez výběrového řízení rozšíření své jaderné elektrárny Pakš s ruskou korporací Rosatom. Tento podnik dne 1. listopadu potvrdil zájem stavět nové bloky i v Česku.

Skupina ČEZ v dubnu roku 2014 zrušila tendr na dostavbu dalších dvou bloků v Jaderné elektrárně Temelín. Svoje rozhodnutí odůvodnila firma tím, že česká vláda na stavbu neposkytla státní garance. Zrušeného zadávacího řízení se zúčastnily: americko-japonská společnost Westinghouse, česko-ruské konsorcium MIR.1200 a francouzská společnost Areva, jež byla z tendru vyřazena. Ruská strana byla tehdy v konsorciu MIR.1200 zastoupena dceřinými společnostmi Rosatomu – podniky Atomstrojexport a Gidropress.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..