Jaderná elektrárna je velké množství různých zařízení, které jsou projektovány na určitou životnost. Prakticky životnost elektrárny určuje tlakovodní nádoba reaktoru, která nelze vyměnit. Tlakovodní jaderné elektrárny generace II byly standardně projektovány na dobu 30 let, ukazuje se však, že je možné jaderný reaktor provozovat i delší dobu. V minulosti byly vymyšleny projekty prodloužení provozu elektrárny i po uplynutí možné provozní doby reaktoru. Například reaktor VVER-440 by bylo možné nahradit pomocí 6 reaktorů SVBR 100, díky tomu by bylo možné provozovat ostatní komponenty elektrárny mnohem déle a tak by se ekonomika provozu stále zlepšovala.

kozloduynpp_02-1024-x-674
2 bloky (5. a 6. blok) NPP Kozloduj (Zdroj: http://www.kznpp.org/)

Kromě jaderných částí je třeba modernizovat i ostatní části, jako například bezpečnostní systémy, systémy řízení a kontroly a v neposlední řadě také systémy turbíny a generátoru elektrické energie. Modernizace turbíny v minulosti proběhla také na našich jaderných elektrárnách Temelín a Dukovany, a přinesla zvýšení výkonu při stejném tepelném výkonu reaktoru.

kozloduynpp_06-1024-x-680
Turbína v jaderné elektrárně Kozloduj (Zdroj: http://www.kznpp.org/)

Nyní probíhá modernizace elektrického generátoru na 5. bloku Bulharské jaderné elektrárny Kozloduj. 28. října Rosatom odeslal stator nového generátoru elektřiny, který by měl zvýšit stávající výkon o 4 %. Stator váží 359 tun, jeho hmotnost je srovnatelná s tlakovodní reaktorovou nádobou reaktoru VVER-1200, jeho doprava je realizována po moři do přístavu St. Petersburg. Po modernizaci elektrického generátoru se zvýší maximální výkon na 1100 MW elektrických.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..