Dne 14. listopadu začal přesun nového obloukového krytu nad havarovaný 4. blok jaderné elektrárny Černobyl, oznámila Evropská banka pro obnovu a rozvoj (European Bank for Reconstruction and Development – EBDR). Banka sídlící v Londýně popisuje tento úspěch dosažený na ukrajinské elektrárně za jeden z nejambicióznějších projektů v inženýrské historii.

chernobyl-nsc-november-2016-460-ebrd
Konstrukce NSC nad čtvrtým blokem JE Černobyl (zdroj: World Nuclear News)

Obrovská oblouková konstrukce s názvem New Safe Confinement (NSC) je největší pohyblivá pozemní struktura, jaká kdy byla vytvořena. Kryt je 162 metrů dlouhý, 257 metrů široký, 108 metrů vysoký a jeho celková hmotnost činí 36 000 tun.

Nyní bude kryt přesunut na své trvalé místo – nad čtvrtý blok jaderné elektrárny Černobyl, jehož reaktor byl zničen při havárii v roce 1986, uvedla banka.

„Přesun krytu je zajištěn za pomocí speciálního posuvného systému sestávajícího se z 224 hydraulických zvedáků, které v každém kroku posunou kryt o 60 centimetrů. Předpokládá se, že přesunutí krytu zabere kolem 40 hodin provozu posuvného systému, které budou rozděleny do 5 dní,“ oznámila banka EBDR.

Nový kryt NSC byl postaven v dekontaminovaném prostředí nedaleko 4. bloku a nyní je přesouván na vzdálenost zhruba 327 metrů. Nový kryt má zajistit bezpečnost lokality, přičemž umožní demontáž stárnoucího krytu, jenž byl postaven nad reaktorem po nehodě, a zlikvidování jaderného materiálu uvnitř této struktury, podotkla banka.

Ostap Semerak, ukrajinský ministr životního prostředí a přírodních zdrojů, uvedl: „Dosažení tohoto milníku značí začátek konce třicetiletého boje s následky havárie jaderné elektrárny Černobyl.“

Semerak zároveň vyzdvihl obrovskou mezinárodní podporu, kterou projekt obdržel. „Fakt, že se projektu na ochranu lidstva proti radioaktivním následkům této tragédie zúčastnilo více než 40 zemí, je dalším důkazem, že ochrana životního prostředí zůstává jednou z hlavních priorit pro mezinárodní politiku. Zároveň věřím, že transformace ochranné černobylské zóny v bezpečný prostor bude demonstrovat také změny v ukrajinské politice v oblasti životního prostředí.“

Igor Gramotkin, generální ředitel státní firmy State Specialised Enterprise ChNPP, která je zodpovědná za černobylskou lokalitu, dodal, že nový kryt není jen 36 000 tun prefabrikovaného kovu ale „36 000 tun naší důvěry v úspěch a v ukrajinský lid“.

Vince Novak, ředitel pro jadernou bezpečnost banky EBDR, podotknul, že projekt nového černobylského krytu NSC by nebyl možný bez široké mezinárodní podpory více než 40 zemí, které přispěly do fondu s názvem Chernobyl Shelter Fund. Dále pak dodal: „Úspěch projektu ilustruje, čeho všeho je možné dosáhnout v duchu cílené a koordinované společné snahy. Velký dík patří také štědré podpoře akcionářů banky EBDR.“

Výstavba nového černobylského krytu začala v roce 2012. Výstavbu krytu má na starost společnost Novarka, což je francouzské konsorcium společností VINCI Construction a Bouygues Construction. Kvůli obrovským rozměrům byla konstrukce krytu rozdělena na dvě poloviny, které byly úspěšně spojeny v loňském roce. Struktura obloukového tvaru je uvnitř vybavena mostovým jeřábem, který v budoucnu umožní demontáž současného stárnoucího krytu a zbytků havarovaného reaktoru 4. bloku. Předpokládaná životnost nového krytu je 100 let. Celková cena projektu se vyšplhala na 1,5 miliardy euro, uvedla banka EBDR.

Nicolas Caille, vedoucí projektu z konsorcia Novarka, o novém krytu prohlásil, že se jedná o jedinečný projekt, který ukazuje, co vše je dnes technicky možné.

Dne 26. dubna roku 1986 jaderná elektrárna Černobyl utrpěla nejhorší jadernou havárii v historii, kdy se reaktor 4. bloku dostal mimo kontrolu a explodoval. Zbývající tři bloky jaderné elektrárny Černobyl ale měly zásadní význam pro pokrytí ukrajinský energetických potřeb a tak elektrárna fungovala ještě několik let po havárii. Druhý blok elektrárny fungoval do roku 1991, první blok byl oficiálně odstaven v roce 1996 a třetí blok elektrárny elektřinu vyráběl až do roku 2000. Do likvidační fáze elektrárna oficiálně vstoupila v dubnu minulého roku po schválení ukrajinského regulačního úřadu State Inspectorate for Nuclear Regulation of Ukraine. Elektrárna se nyní nachází v první fázi likvidace, která se nazývá konečné odstavení a konzervace. Tato fáze bude podle plánů trvat 10 let.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..