Na prvním bloku jihokorejské jadrné elektrárny Shin Hanul, která se nachází v provincii Gyeongsang na severu země, byly dokončeny studené hydrostatické testy, oznámila dne 17. listopadu společnost Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP). Reaktor APR-1400 má podle plánů do provozu vstoupit na začátku roku 2018.

shin-hanul-1-and-2-460-hyundai-ec
První dva bloky JE Shin Hanul (zdroj: World Nuclear News)

Studené hydrostatické testy zahrnují naplnění primárního okruhu vodou, která se následně nechá za pomocí hlavních cirkulačních čerpadel cirkulovat okruhem s cílem prověřit, že všechny svary, spoje, trubky a další komponenty primárního okruhu společně se souvisejícími vysokotlakými systémy splňují regulační standardy. Hlavní cirkulační čerpadla pomáhají udržet teplotu reaktoru během provozu na bezpečně nízké úrovni. Testy, které jsou zásadní součástí uvádění bloku do provozu, byly provedeny při vysokém tlaku o hodnotě 1,25 násobku konstrukčního tlaku vybavení a potrubí primárního okruhu.

Přípravné práce na výstavbu prvních dvou bloků jaderné elektrárny Shin Hanul (dříve známé jako Shin Ulchin) byly zahájeny na začátku května roku 2012. Odlití prvního betonu pro první blok (což je považováno za oficiální zahájení výstavby) proběhlo v červenci téhož roku. První beton pro druhý blok byl odlit v červnu roku 2013. Tlaková nádoba reaktoru byla do prvního bloku umístěna v květnu roku 2015, u druhého bloku tato operace proběhla loni v dubnu.

Společnost KNHP uvedla, že horké funkční testy budou na prvním bloku jaderné elektrárny Shin Hanul provedeny mezi květnem a zářím příštího roku, přičemž zakládání paliva do aktivní zóny reaktoru má být podle plánů dokončeno v dubnu roku 2018.

Bloky jaderné elektrárny Shin Hanul jsou druhým párem bloků s reaktory APR-1400, které se v Jižní Koreji staví. První reaktor typu APR-1400 ve třetím bloku jihokorejské jaderné elektrárny Shin Kori patřící rovněž společnosti KNHP dosáhl první kritičnosti v prosinci roku 2015, přičemž k síti byl připojen v lednu tohoto roku. Druhý jihokorejský reaktor APR-1400 ve čtvrtém bloku JE Shin Kori má být zprovozněn na počátku příštího roku. V obou lokalitách se plánuje výstavba dalších dvou bloků tohoto typu.

Kromě Jižní Koreje se další čtyři reaktory typu APR-1400 staví ještě ve Spojených arabských emirátech v jaderné elektrárně Barakah. Všechny čtyři bloky JE Barakah mají být podle současných plánů zprovozněny do roku 2020.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..