Maďarsko má prozatím jednu jadernou elektrárnu Paks I, ve které jsou umístěny 4 bloky reaktorů VVER-440 typ 213. Bloky byly postupně uváděny do komerčního provozu od roku 1982 do roku 1987. Původně plánovaná životnost byla plánovaná na 30 let, znamená to tedy, že původně plánovaná životnost elektrárny nyní vyprší. Nyní je životnost elektrárny prodloužena o dalších 20 let. K odstavování reaktorů by tedy mělo nejdříve docházet v roce 2032. Kromě těchto bloků nyní probíhají přípravné práce pro výstavbu dalších 2 bloků VVER-1200, podobných, jaké jsou například nyní postaveny ve Novovoroněži. Jedná se o reaktory generace III+, které mají kromě standardních pasivních bezpečnostních systémů také bezpečnostní systém pasivního odvodu tepla přes parogenerátory a lapač roztavené aktivní zóny. Tyto bezpečnostní systémy posouvají bezpečnost jaderné elektrárny na mnohem vyšší úroveň, společně s koeficientem využití.  

vizualizace-mozne-podoby-novych-bloku-v-je-paks-ii-1024
Vizualizace možné podoby nových bloků v JE PAKS II (Zdroj: Rosatom)

Maďarská státní společnost MVM Paks II udělila kontrakt na výstavbu nových bloků jaderné elektrárny Paks ruské společnosti NIAEP z koncernu Rosatom. Stát zaplatí pětinu dohodnuté ceny, zbytek Maďarsku půjčí Rusko. Projekt stále čeká na souhlas Evropské komise z hlediska státní podpory.

 „Věříme, že dostaneme zelenou. Náklady na výrobu elektřiny budou nižší než její cena na trhu, takže si elektrárna na sebe vydělá i bez jakékoli státní podpory,“ říká vládní zmocněnec pro udržení výkonu JE Paks Attila Aszódi.

Projekt nové jaderné elektrárny Paks II už má kladný posudek dopadů na životní prostředí. Teď jste požádali o licenci pro samotné místo stavby. Je pořád reálné, že se začne stavět v roce 2018, jak jste plánovali?

To bude záležet na rozhodnutí Evropské komise, na které pořád čekáme. Jsme připraveni splnit všechny požadavky komise, která zjišťuje, jestli projekt Paks II obsahuje státní pomoc. Uvidíme, jaké podmínky do svého konečného rozhodnutí uvede. Na jeho základě se pak bude tvořit konečný harmonogram výstavby.

Může rozhodnutí komise celý projekt zpozdit, nebo v případě negativního stanoviska dokonce zastavit?

Vedli jsme s komisí souvislý a velmi konstruktivní dialog a je nám jasné, že budeme muset splnit určité požadavky. Podle evropské legislativy platí, že projekt nepostupuje dále po dobu, kdy se zkoumá státní pomoc a kdy nesmí být provedena žádná platba dodavateli v souvislosti s projektem. Jakmile tato lhůta skončí a my dostaneme zelenou, začne financování projektu.

Celý rozhovor si můžete přečíst na adrese: http://nazory.e15.cz/rozhovory/attila-aszodi-madarska-jaderna-elektrarna-bude-od-zacatku-v-zisku-1325134

O autorovi

admin

2 Comments

    Nemá Paks takhle náhodou reaktory V213?

      Přesně tak, děkujeme za upozornění. V JE Paks jsou nyní v provozu skutečně čtyři bloky s reaktory VVER-440 V213. Zajímavostí je, že kompletní reaktory dodala plzeňská Škoda JS a i další důležité komponenty pochází z tehdejšího Československa.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..