Na třetím bloku čínské jaderné elektrárny Tchien-wan (piniyn: Tianwan) nacházející se v čínské provincii Ťiang-su (pinyin: Jiangsu) začaly studené hydrostatické testy, uvedla společnost China Nuclear Industry 23 Construction Company Limited (CNI23). Blok s ruským tlakovodním reaktorem VVER-1000 má podle plánů provoz zahájit v roce 2018.

tianwan-3-cold-tests-460-cni23
Zaměstnanci, kteří se podílejí na studených testech třetího bloku JE Tchien-wan (zdroj: World Nuclear News)

Společnost CNI23 uvedla, že testy na třetím bloků jaderné elektrárny Tchien-wan začaly dne 26. listopadu v 16:23. Během testů dosáhne tlak uvnitř primárního okruhu až na hodnotu 24,5 MPa, zatímco sekundární okruh bude natlakován na 10,8 MPa, uvedla firma. Společnost poznamenala, že testy jsou komplexní zkouškou veškerého zařízení a kvality jejich výroby a instalace.

Studené hydrostatické testy zahrnují naplnění primárního okruhu vodou, která se následně nechá za pomocí hlavních cirkulačních čerpadel cirkulovat okruhem s cílem prověřit, že všechny svary, spoje, trubky a další komponenty primárního okruhu společně se souvisejícími vysokotlakými systémy splňují regulační standardy. Hlavní cirkulační čerpadla pomáhají udržet teplotu reaktoru během provozu na bezpečně nízké úrovni. Splnění těchto testů je jedním z hlavních kroků při zprovozňování nových jaderných bloků.

Třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Tchien-wan obsahují reaktory VVER-1000 AES-91 navržené společností Gidropress a dodané ruskou státní jadernou korporací Rosatom. Hlavním dodavatelem výstavby je dceřiná firma korporace Rosatom – AtomStroyExport, která dodala zařízení jaderného ostrova. První beton třetího bloku elektrárny byl odlit v prosinci roku 2012, výstavba čtvrtého bloku elektrárny začala v září následujícího roku. Třetí blok má do provozu podle současných plánů vstoupit v únoru roku 2018, čtvrtý blok by ho měl následovat v březnu roku 2019. Dva podobné reaktory v prvním a druhém bloku jaderné elektrárny Tchien-wan jsou v provozu od roku 2007.

Jaderná elektrárna Tchien-wan je vlastněna a provozována korporací Jiangsu Nuclear Power Corporation, což je společný podnik firem CNNC (50%), China Power Investment Corporation (30%) a Jiangsu Guoxin Group (20%).

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..