Likvidace jaderné elektrárny Vermont Yankee bude významně urychlena prostřednictvím prodeje zařízení likvidační a sanační společnosti NorthStar Group Services, oznámil dne 8. listopadu dosavadní vlastník elektrárny, společnost Entergy.

vermont-yankee-aerial-460-entergy
Areál JE Vermont Yankee (zdroj: World Nuclear News)

Společnost uvedla, že se společností NorthStar dosáhla dohody ohledně prodeje jaderné elektrárny Vermont Yankee a transferu licencí elektrárny dceřiným společnostem firmy NorthStar. Transakce ale musí splnit určité podmínky amerického regulačního úřadu Nuclear Regulatory Commission (NRC) a rady Vermont Public Service Board. Společnosti Entergy a NorthStar se budou snažit od rady Vermont Public Service Board získat rovněž schválení standardů na obnovu lokality. Společnosti očekávají, že převod elektrárny do vlastnictví firmy NorthStar bude dokončen do konce roku 2018.

Cena, kterou společnost NorthStar za elektrárnu Vermont Yankee zaplatí, ještě nebyla přesně stanovena. Transfer vlastnictví jaderné elektrárny Vermont Yankee zahrnuje také likvidační fondy a závazky pro nakládání s použitým jaderným palivem a na likvidaci samotné elektrárny.

Společnost NorthStar se sídlem v New Yorku bude na projektu spolupracovat se společnostmi Areva, Waste Control Specialists (WCS) a Burns & McDonnell, přičemž každá společnost provede na elektrárně operace, na které se tradičně zaměřuje. Francouzská firma Areva tak bude zodpovědná za demontáž reaktorové nádoby a souvisejícího vnitřního zařízení a za technickou podporu při nakládání s použitými palivovými soubory. Společnost WGS bude mít na starosti nakládání s odpady, přípravu na transport, transport a uložení odpadů. Společnost Burns & McDonnell bude poskytovat podporu v oblasti inženýrských služeb a při vyřizování regulačních povolení.

Jaderná elektrárna Vermont Yankee obsahuje jeden varný reaktor o výkonu 604 MWe. Elektrárna ukončila provoz z ekonomických důvodů v prosinci roku 2014, a to i přesto, že licenci měla až do roku 2032.

Podle původního harmonogramu společnosti Entergy měla dekontaminace a demontáž elektrárny začít v roce 2068, přičemž lokalita měla být kompletně rehabilitována v roce 2075.

Společnost NorthStar se v rámci kontraktu se společností Entergy zavázala, že s dekontaminačními a likvidačními prácemi na JE Vermont Yankee začne už v roce 2021, přičemž lokalita by měla být s výjimkou úložiště použitého jaderného paliva Independent Spent Fuel Storage Installation (ISFSF) plně rehabilitována v roce 2030. Společnost NorthStar pak bude pokračovat s provozováním úložiště ISFSF, dokud americké ministerstvo energetiky nenaplní své smluvní a zákonné závazky na odstranění veškerého použitého jaderné paliva z lokality. Firma poté úložiště ISFSF vyřadí z provozu, zruší jadernou licenci od regulačního úřadu NRC a dokončí rehabilitaci lokality.

Společnost Entergy rovněž uvedla, že mezi lety 2018 až 2020 urychlí přesun veškerého použitého jaderného paliva z bazénu vedle reaktoru do suchého skladiště pro použité palivové soubory v lokalitě elektrárny. V prosinci minulého roku společnost Entergy oznámila plány, že s přesunem použitého jaderného paliva z bazénu pro použité palivové soubory do suchého skladiště začne už v roce 2017, tedy o dva roky dříve než bylo původně plánováno. Podle v současnosti platného harmonogramu by tak všechno použité jaderné palivo mělo být do suchého skladiště přesunuto do konce roku 2020.

Bill Mohl, prezident odboru společnosti Entergy pro velkoobchodní komodity, uvedl: „Urychlením likvidace elektrárny naplňujeme náš závazek učiněný v roce 2013 na provedení likvidace jaderné elektrárny Vermont Yankee, jak jen rychle to bude možné. Likvidace elektrárny a rehabilitace lokality založená na expertíze společnosti NorthStar podpoří další ekonomický rozvoj místního regionu.“

Generální ředitel společnosti NorthStar Scott State uvedl: „Naše komplexní expertíza v kombinaci s osvědčenými postupy našich partnerů zajistí kompletní balíček služeb nutných k rychlé, bezpečné a nákladově efektivní likvidaci a rehabilitaci lokality Vermont Yankee.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..