Jaderná elektrárna Temelín informovala o prodloužení odstávky prvního výrobního bloku a o zrušení odstávky druhého bloku. Změny neovlivní dodávky elektrické energie. ČTK sdělil tyto skutečnosti dne 16. listopadu tiskový mluvčí JE Temelín Marek Sviták.

08_temelin
JE Temelín (zdroj: cez.cz)

Mluvčí uvedl, že odstávka druhého bloku temelínské elektrárny měla původně začít těsně před Vánocemi a skončit v prvním týdnu měsíce ledna. Skupina ČEZ se ji však rozhodla zrušit, a to s ohledem na stabilizaci provozních parametrů turbíny druhého bloku. Naopak připojení prvního výrobního bloku očekávají energetici v polovině prosince. Původně bylo plánováno, že aktuální odstávka prvního bloku skončí během prvního týdne v prosinci.

Nyní skupina ČEZ odložila termín ukončení odstávky prvního bloku do poloviny prosince. Mluvčí Sviták uvedl: „Na délku odstávek má vliv množství a výsledky prováděných kontrol. Jejich průběh a případné opravy komplikují především přístupnost technologií.“ Doplnil, že firma dodatečně do odstávky zahrnula kontroly systému drenáže a odluhů nejaderné části parogenerátorů.

Energetici uvedli, že situace nebude mít vliv na dodávky elektřiny. Pozitivně se do provozních výsledků promítne zrušení čtrnáctidenní odstávky druhého bloku, která byla naplánovaná na přelom roku kvůli úpravám na turbíně. Sviták na závěr dodal: „Aktuálně pracuje druhý blok na plném výkonu. Všechny provozní parametry turbíny jsou stabilní. Pro odstavení bloku aktuálně nevidíme důvod. Analýzy příčin nárůstu chvění turbíny, ke kterému opakovaně v minulých týdnech docházelo, i způsob konečného řešení, ale od výrobce očekáváme.“

Od počátku letošního roku vyrobila Jaderná elektrárna Temelín 10,8 TWh elektrické energie. Výrobu elektřiny započala elektrárna v prosinci roku 2000. Nyní je největším zdrojem elektřiny v Česku. Její produkce pokrývá 20 % české spotřeby. V loňském roce vyrobila elektrárna 14,23 TWh elektřiny. Jižní Čechy by s tímto množstvím elektřiny vydržely téměř 4,5 roku, českým domácnostem by vystačilo na celý rok.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..