Předsedové vlád Indie a Japonska uvítali podpis dohody týkající se spolupráce obou zemí v oblasti jaderné energetiky. Dohoda byla podepsána 11. listopadu. Narendra Modi a Shinzo Abe uvedli, že dohoda odráží novou úroveň vzájemné důvěry a strategické partnerství pro čistou energetiku, hospodářský rozvoj a klidný a bezpečný svět.

The Prime Minister, Shri Narendra Modi with the Prime Minister of Japan, Mr. Shinzo Abe, at Kantei (Japan Prime Minister’s Official Residence), in Tokyo, Japan on November 11, 2016. The Prime Minister, Shri Narendra Modi with the Prime Minister of Japan, Mr. Shinzo Abe, at Kantei (Japan Prime Minister’s Official Residence), in Tokyo, Japan on November 11, 2016.
Premiéři Japonska a Indie (zdroj: World Nuclear News)

Dohoda mezi oběma zeměmi byla podepsána během návštěvy indického premiéra v Japonsku a předcházelo jí šest let vyjednávání. Její podpis následoval po podepsání memoranda o spolupráci ze strany těchto dvou lídrů v prosinci roku 2015. Dohoda otevře dveře Indii k importování japonské jaderné technologie. Indie byla do značné míry vyloučena z mezinárodního obchodu v oblasti jaderné energetiky po dobu přesahující 30 let, a to kvůli své pozici mimo komplexní bezpečnostní opatření smlouvy Nuclear Non-proliferation Treaty (NPT).

Premiér Modi prohlásil o podpisu dohody s názvem Agreement for Cooperation in the Peaceful Uses of Nuclear Energy, že značí „historický krok v angažovanosti Indie s cílem vybudování čistého energetického partnerství“, a dodal, že tato spolupráce by mohla pomoci „v boji proti problémům se změnami klimatu“.

Ve společném prohlášení oba premiéři také potvrdili svůj závazek, aby se Indie stala plnohodnotným členem mezinárodní skupiny Nuclear Suppliers Group (NSG), stejně jako ujednání Wassenaar Arrangement a skupiny Australia Group, s cílem posílit mezinárodní snahy o snížení rizika proliferace.

V samostatném prohlášení Modi poděkoval Abemu za jeho podporu pro členství Indie ve skupině NSG. Členství ve skupině NSG – která se snaží zabránit šířená jaderných zbraní prostřednictvím kontroly vývozu materiálů, zařízení i technologií, které by mohly být použity k výrobě jaderných zbraní – bylo až do teď omezeno signatáři smlouvy NPT. Po schválení indické specifické dohody o zárukách Mezinárodní agenturou pro atomovou energii – na základě výjimky v souladu s předpisy skupiny NSG a dvoustranné dohody o jaderné spolupráci – Indie formálně v květnu požádala o to, aby se mohla stát členem skupiny NSG.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..