Neděle, 27 září
Shadow

Jak vypadá elektrárna s nejnovějším rychlým reaktorem BN-800?

Jaderná elektrárna Bělojarsk je nyní velmi diskutovanou, zejména kvůli novému rychlému reaktoru BN-800.  Kromě rychlých reaktorů BN-600 a BN-800 jsou zde také dva reaktory RBMK z roku 1958 a 1962, které jsou již dávno odstaveny. Reaktory RBMK měly výkon 102 a 146 MW elektrických. Reaktory RBMK jsou již z dnešního pohledu nezajímavé, jednalo se o slepou větev výzkumu, která se nedočkala dalšího vývoje, avšak znalosti a zkušenosti získané při konstrukcích RBMK reaktorů se později užily při konstrukcích VVER reaktorů.

belojarska-prvni-druhy-a-treti-blok
Pohled na první 3 bloky jaderné elektrárny Bělojarsk (2 bloky RBMK a BN-600)

Větší pozornost si jistě zaslouží reaktory BN. Reaktory BN jsou rychlé, sodíkem chlazené reaktory východní koncepce. V minulosti zde byl komerčně využívaný jediný rychlý reaktor BN-600 o výkonu 600 MW elektrických. Výstavba reaktoru BN-600 začala v roce 1969 a k připojení k síti došlo v roce 1980. Nyní se k tomuto reaktoru přidal o něco výkonnější BN-800. Oproti BN-600 má BN-800 větší konverzní poměr a dokáže tedy produkovat jaderné palivo záchytem neutronu na uranu 238. Jistě se jedná o další krok kupředu k uzavírání palivového cyklu.

Rychlé reaktory mají mnohem stručnější historii než lehkovodní reaktory. Jejich výzkum v minulosti probíhal například ve Francii, Japonsku a také v Rusku. Vlivem různých příčin byl výzkum a vývoj ukončen. Nyní se opět přibližuje vidina uzavírání palivového cyklu a tak  se na řadu dostávají opět rychlé sodíkové reaktory. Druhým aspektem vývoje sodíkových reaktorů je jejich zastoupení mezi možnými návrhy reaktorů generace IV. Více informací o rychlých reaktorech se můžete dočíst například na adrese:     http://pavelsuk.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=476919http://pavelsuk.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=478656

O spouštění posledního reaktoru BN-800 jsou informace přímo na atominfo.cz. V následující galerii si můžete prohlédnout komplex jaderné elektrárny Bělojarsk s  reaktory BN-600 a BN-800. 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..