Pro Jadernou elektrárnu Temelín se nyní připravuje zkušební palivo nového typu TVS-4. Ruský výrobce jaderného paliva, TVEL, má dlouholeté zkušenosti s výrobou jaderného paliva. V poslední době přišlo mnoho inovací, například ve formě paliva TVS-KVADRAT, které je určeno pro západní tlakovodní jaderné reaktory.

Palivo TVS-4 je již 4. generací ruského jaderného paliva, je navrženo tak, aby zvyšovalo pohotovost ruských reaktorů. Palivo obsahuje více jak o 8 % více uranu vzhledem k předešlým modelům. Toto palivo bude také použito v jaderné elektrárně Tianwan, která je ve výstavbě v Číně s podporou Rosatomu.

Palivový soubor TVS-4 (Zdroj: http://www.world-nuclear-news.org/)
Palivový soubor TVS-4 (Zdroj: http://www.world-nuclear-news.org/)

Bohužel zatím nejsou další informace o tomto palivu. Vyšší obohacení paliva by mohlo vést k vyššímu vyhoření a tím zvýšit koeficient využitelnosti elektrárny a tím zlepšit ekonomiku provozu. Kromě paliva TVS-4 je připravováno palivo TVS-5. Nové jaderné palivo se musí nejprve otestovat. Malý počet nových palivových souborů se vloží do reaktoru a po uplynutí času mezi výměnou paliva jsou analyzovány změny, které v palivu proběhly. Na základě provedených analýz se provozovatel elektrárny rozhodne, jestli použije nové palivo, nebo zůstane u starších modelů. 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..