Společnost Nuclear Development LLC dne 14. listopadu v aukci koupila rozestavěnou jadernou elektrárnu Bellefonte od společnosti Tennessee Valley Authority (TVA) za částku 111 milionů dolarů. Soukromá společnost hodlá investovat až 13 miliard dolarů na dokončení elektrárny.

bellefonte-aerial-tva-460
Areál JE Bellefonte (zdroj: World Nuclear News)

V květnu letošního roku společnost TVA oznámila, že hodlá prodat nedostavěnou jadernou elektrárnu Bellefonte nacházející se nedaleko města Hollywood ve státě Alabama. Celkově k elektrárně náleží 578 hektarů pozemků. Jako důvod prodeje firma TVA uvedla, že elektrárna je pro ni nadbytečným majetkem. V červenci letošního roku firma oznámila, že lokalita se dvěma rozestavěnými bloky s tlakovodními reaktory a další infrastrukturou – včetně rozvoden, úředních budov, skladišť, chladicích věží, čerpacích stanic a železniční vlečky – bude prodána v aukci kvalifikovanému zájemci. Vyvolávací cenu stanovila společnost na 36,4 milionů dolarů.

Aukce byla ve jménu společnosti TVA řízena firmou Concentric Energy Advisors Inc, která elektrárnu nabídla více než 500 potenciálním kupcům. Nakonec zájem projevilo 11 společností, které podepsaly dohody o ochraně důvěrnosti pro další jednání. Tři zájemci dokončili prohlášení o záměru včetně finanční stránky a zamýšleného využití objektu.

Společnost Nuclear Development přihazovala proti společnosti Jackson Holdings of Alabama LLC, která reprezentovala investory, kteří chtěli vybavení elektrárny použít pro jadernou elektrárnu v Indii, uvedl deník Times Free Press. Třetí kvalifikovaný zájemce, nevadská společnost Phoenix Energy, chtěl objekt koupit pro výrobu elektřiny jiným způsobem, ale nebyl schopen zajistit potřebné financování a nakonec se aukce ani nezúčastnil.

Franklin Haney, jenž založil v roce 2002 společnost Nuclear Development, poděkoval firmě TVA za férovou a otevřenou aukci a vyzdvihl kongresové delegace z Alabamy a Tennessee za jejich podporu pro jaderný rozvoj. „Vážím si důvěry společnosti TVA v naší nabídku a jsem nadšený z možnosti rozvinout investice společnosti TVA uskutečněné v jaderné elektrárně Bellefonte pro benefit Severní Alabamy a okolní komunity. Jedná se o opravdu historický moment pro celý zdejší region,“ uvedl.

Společnost Nuclear Development uvedla, že do dokončení elektrárny hodlá investovat až 13 miliard amerických dolarů, přičemž práce na elektrárně mají být obnoveny už v příštím roce. Společnost má podle smluv nyní 2 roky na zajištění pozemku, přičemž v následujících pěti letech musí na elektrárně provést investice v minimální výši 25 milionů dolarů. Do zajištění lokality bude elektrárnu spravovat společnost TVA.

Společnost TVA lokalitu Bellefonte zakoupila v roce 1974 a následně zde začala stavět dva bloky s tlakovodními reaktory od firmy Babcock & Wilcox. Výstavba elektrárny ale byla v roce 1988 pozastavena. V té době byl první blok dokončen z 90 %, druhý z 58 %. Od té doby bylo mnoho komponent z elektrárny přesunuto na jiné projekty nebo prodáno, zatímco další komponenty budou muset být upraveny nebo vyměněny za nové, aby technologická úroveň elektrárny odpovídala dnešním standardům. Z těchto důvodů je současná úroveň dokončení elektrárny podstatně menší, podle společnosti Nuclear Development asi jen 55 %.

V roce 2009 americký regulační úřad Nuclear Regulatory Commission obnovil pro elektrárnu stavební licenci. V roce 2011 se společnost TVA rozhodla, že první blok jaderné elektrárny Bellefonte dokončí poté, co zprovozní druhý blok jaderné elektrárny Watts Bar. Následně ale společnost došla k závěru, že elektrárna k budoucímu pokrytí energetických potřeb regionu nebude nutná a od dokončení elektrárny opět odstoupila. Firma TVA tak dokončila pouze druhý blok jaderné elektrárny Watts Bar, který do komerčního provozu vstoupil v minulém měsíci.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..