Proces přesunu obrovské obloukové konstrukce na své místo nad havarovaný čtvrtý blok černobylské jaderné elektrárny na Ukrajině byl dokončen, oznámila Evropská banka pro obnovu a rozvoj (European Bank for Reconstruction and Development – EBRD). Banka EBDR se sídlem v Londýně uvedla, že ceremonie konaná dne 29. listopadu letošního roku v jaderné elektrárně Černobyl značí úspěšné dokončení operace přesunu nového krytu, která je popisována jako klíčový milník při finalizaci mezinárodního programu na transformaci černobylské lokality v environmentálně bezpečné místo. Dokončení projektu nového krytu se očekává v listopadu roku 2017.

chernobyl-nsc-in-place-460-ebrd
Konstrukce NSC nad čtvrtým blokem JE Černobyl (zdroj: World Nuclear News)

Obrovská oblouková konstrukce s názvem New Safe Confinement (NSC) je největší pohyblivou pozemní konstrukcí, která kdy byla postavena. Kryt je 162 metrů dlouhý, 257 metrů široký, 108 metrů vysoký a jeho celková hmotnost činí 36 000 tun. Hlavním cílem nového krytu je zabezpečení lokality. Životnost krytu se odhaduje na minimálně 100 let, což umožní konečnou demontáž stárnoucího provizorního krytu z roku 1986 a naložení s veškerým radioaktivním odpadem uvnitř havarovaného bloku.

„Třicet let po nehodě v jaderné elektrárně Černobyl byly konečně radioaktivní zbytky zničeného čtvrtého bloku elektrárny bezpečně uzavřeny. Projekt nového černobylského krytu je jedním z nejambicióznějších inženýrských projektů, který byl kdy realizován,“ uvedla banka EBDR. Operace posunu krytu na své místo byla zahájena 14. listopadu letošního roku.

Kryt NSC byl přesunut na vzdálenost 327 metrů z místa montáže nad čtvrtý černobylský blok. Kryt tak v současné době kompletně uzavírá předchozí provizorní kryt, který byl narychlo postaven bezprostředně po nehodě v roce 1986.

Zařízení uvnitř nového krytu nyní bude připojeno k nové technologické budově, která bude sloužit jako kontrolní stanoviště pro budoucí operace uvnitř krytu, uvedla banka. Nový kryt má za hlavní cíl hermeticky oddělit vnitřní prostor od okolního životního prostředí. Po dokončení intenzivních testů veškerého zařízení bude následovat předání krytu NSC ukrajinské státní specializované společnosti ChNPP. Předání krytu se očekává v horizontu zhruba jednoho roku.

Prezident banky EBDR Suma Chakrabarti uvedl, že tento inženýrský milník „je symbolem toho, čeho všeho můžeme dosáhnout díky společnému, determinovanému a dlouhodobému závazku“.

Igor Gramotkin, generální ředitel ukrajinského státního specializovaného podniku ChNPP, který je zodpovědný za černobylskou lokalitu, uvedl: „Nový kryt jsme nestavěli pro nás, ale pro naše děti a pro děti našich dětí. Je to náš příspěvek pro lepší budoucnost v souladu s naší zodpovědností k dalším generacím.“

Výstavbu krytu má na starost společnost Novarka, což je francouzské konsorcium společností VINCI Construction a Bouygues Construction. Kvůli obrovským rozměrům byla konstrukce krytu rozdělena na dvě poloviny, které byly úspěšně spojeny v loňském roce.

Při ceně 1,5 miliardy euro je kryt NSC hlavní součástí programu Shelter Implementation Plan pro jadernou elektrárnu Černobyl, který dosud zahrnoval již více než 300 dílčích projektů a aktivit. Program v celkové hodnotě 2,1 miliardy euro je financován z fondu Chernobyl Shelter Fund. Fond byl založen v roce 1997 a od té doby do něj 45 dárcovských zemí přispělo více než 1,5 miliardy euro. Fond spravuje banka EBDR, která je zároveň největším přispěvatelem projektu nového sarkofágu NSC.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..