K tomu, aby pokročilé konstrukce jaderných reaktorů mohly být nasazeny do provozu před rokem 2030, bude potřeba zavést institucionální i kulturní změny, uvedla iniciativa Global Nexus Initiative (GNI) ve své zprávě pro zákonodárce. Iniciativa GDI zároveň přidala deset návrhů úprav energetických politik, které by tyto změny umožnily.

gni-logo-stacked
Logo iniciativy GNI (zdroj: neinuclearnotes.blogspot.com)

Podle iniciativy GNI, což je společný projekt institutu Nuclear Energy Institute (NEI) a skupiny Partnership for Global Security, pokročilé jaderné reaktory mají potenciál pro jednodušší nasazení, přičemž by se v budoucnu mohly stát flexibilnější alternativou k velkým lehkovodním reaktorům, které v současné době dominují jadernému energetickému trhu.

Iniciativa GNI zveřejnila svoji zprávu s názvem A Framework for Advanced Nuclear Reactor Deployment: Policy and Issues (Rámec pro nasazení pokročilých jaderných reaktorů: politiky a problémy) dne 3. listopadu letošního roku. Obsah zprávy je založen na diskuzích pracovní skupiny iniciativy uskutečněných při příležitosti workshopu, který se konal v únoru letošního roku ve Washingtonu DC.

Zpráva uvádí: „Další generace jaderných reaktorů je na důležitém pomezí mezi technologickým rozvojem a budoucím nasazením. Zrychlení pokroku směrem k nasazení těchto reaktorových technologií je velmi důležité pro splnění klimatických i energetických cílů v polovině jednadvacátého století.“ Zpráva následně dodává: „K přechodu od konceptu ke komercializaci musí dojít v poměrně krátkém období 10-15 let a musí ho doprovázet změny v regulačním systému, které musí zajistit bezpečnost a odolnost této generace reaktorů vůči proliferaci.“

Přestože je v současné době v plném proudu několik projektů pokročilých jaderných reaktorů iniciativa GNI uvádí: „Cesta k široké komercializaci musí být jasnější a více podporovaná. K dosažení tohoto cíle je nutné vyřešit ještě mnoho překážek.“

Zpráva uvádí deset doporučení ke změnám politik, které by tyto problémy mohly částečně řešit. Uvedená doporučení by měla pomoci k rychlejšímu rozvoji, ke zlepšení regulačního systému, financování, bezpečnosti a zabezpečení.

S cílem splnění mezinárodních klimatických cílů musí pokročilé jaderné technologie během následujících 10-15 let dosáhnout demonstrační fáze s postupnou komercializací. Iniciativa GNI uvádí: „Je proto třeba urychlit investiční programy vývoje.“ Zpráva navrhuje sdílení nákladů mezi vládou a soukromými společnostmi na snížení investičních rizik a ke zpřístupnění financování.

Iniciativa dále doporučuje rozvoj „rozfázované a předvídatelné“ licenční struktury. Současné normy amerického regulačního úřadu Nuclear Regulatory Commission (NRC) jsou navržené pro velké lehkovodní reaktory, uvádí zpráva. „Pro nové jaderné technologie bude nutné vyvinout nový licenční proces, který bude zahrnovat možnosti pro malé modulární lehkovodní reaktory a pokročilé reaktory založené na jiných technologiích.“

Zpráva poukazuje na fakt, že investoři se budou pravděpodobněni účastnit vývoje pokročilých jaderných technologií, pokud budou existovat ujištění, že takovéto reaktory budou schopny získat provozní licence.

Pokročilé konstrukce jaderných reaktorů by měly být velmi přísně testovány pro další posílení jejich technické bezpečnosti a pro snížení obav veřejnosti, podotýká iniciativa GNI. Zároveň iniciativa zdůrazňuje, že je proti rozvoji jakýchkoliv reaktorů, které by zvyšovaly rizika proliferace výrobou plutonia nebo využíváním vysoce obohaceného uranu.

„Dosažení těchto změn bude vyžadovat institucionální i kulturní změny v tom, jak budou budoucí generace jaderných energetických technologií vyvíjeny, testovány, regulovány, nasazovány a provozovány,“ uvádí zpráva.

Ředitel odboru jaderného cyklu a technologických politik organizace NEI Everett Redmond uvedl, že pokud mají nové reaktorové technologie přispět ke splnění mezinárodních klimatických cílů, musí být jejich rozvoj urychlen.

Dvouletá iniciativa GNI byla založena v srpnu roku 2015 s cílem podpořit mezinárodní experty na energetické politiky ve společné práci s cílem nalezení možných cest ke splnění klimatických cílů a cílů v oblastech energetické bezpečnosti. Hlavním úkolem iniciativy GNI je vytvořit transparentní a produktivní proces, díky kterému budou vytvořena realistická a uskutečnitelná doporučení ke změnám politik.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..