Indie se má brzy stát přidruženým členem Evropského výzkumu částicové fyziky organizace CERN. Věc nyní musí ještě schválit indická vláda. Tento krok následoval podpis dohody mezi generální ředitelkou CERNu a předsedou indické jaderné organizace Atomic Energy Commission (AEC).

india-joins-cern-469
Podpis dohody (zdroj: World Nuclear News)

Dohodu o spolupráci podepsala Indie s organizací CERN až v roce 1991, a to i přesto, že indičtí fyzikové se výzkumných experimentů v CERNu aktivně účastní od šedesátých let minulého století. V roce 1996 organizace AEC souhlasila s tím, že se bude podílet na výstavbě velkého hadronového urychlovače LHC (Large Hadron Collider) v CERNu. Od té doby se Indie účastnila na urychlovači mnohých experimentů a iniciativ, včetně založení výpočetních center pro urychlovač v Bombaji a Kalkatě. V roce 2002 rada CERNu udělila Indii status „pozorovatele“.

Status přidruženého člena umožní Indii účastnit se zasedání rady CERNu a přidružených komisí. Zároveň budou mít indičtí vědci nárok na jmenování vlastních zaměstnanců. Kromě toho umožní nový status indickému průmyslu účastnit se tendrů na kontrakty v CERNu, což otevře mnoho příležitostí na spolupráci v oblastech pokročilých technologií.

CERN – Evropská organizace pro jaderný výzkum – sídlí ve švýcarské Ženevě.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..