Ražba podzemních chodeb finského hlubinného úložiště použitého jaderného paliva v lokalitě Olkiluoto má začít už v příštím měsíci. Minulý týden finský regulační úřad Radiation and Nuclear Safety Authority (Stuk) oznámil, že společnost zabývající se nakládáním s jaderným odpadem – Posiva – je nyní v pozici, aby začala s pracemi na výstavbě úložiště.

olkiluoto-repository
Vizualizace hlubinného úložiště (zdroj: World Nuclear News)

Lokalita pro hlubinné úložiště společnosti Posiva u města Eurajoki nedaleko jaderné elektrárny Olkiluoto byla vybrána v roce 2000. Rozhodnutí o realizaci projektu hlubinného úložiště schválil finský parlament v následujícím roce. Společnost Posiva, která je spoluvlastněna finskými jadernými společnostmi Fortum a Teollisuuden Voima Oyj, předložila svoji žádost o stavební licenci pro projekt k Ministerstvu práce a ekonomiky v prosinci roku 2013. Stavební licenci nakonec vláda schválila v listopadu loňského roku.

Podle finského atomového zákona ale společnost s výstavbou nemůže začít, dokud projektové plány a dokumenty nezreviduje místní jaderný regulační úřad Stuk, a to ani v případě, že již má schválenou stavební licenci. Během několika minulých měsíců tak regulační úřad Stuk hodnotil připravenost společnosti Posiva na zahájení realizace tohoto rozsáhlého projektu. Přezkum se zaměřil na lidské zdroje společnosti Posiva, projektové řízení, řízení kvality, bezpečnostní kulturu, konstrukční práce, monitoring dopadů výstavby na okolí a na plány na fyzickou ochranu úložiště.

Jussi Heinonen, ředitel odboru regulačního úřadu Stuk pro jaderný odpad a regulaci jaderných materiálů, poznamenal, že úřad již dříve provedl komplexní posouzení bezpečnosti plánovaného úložiště i zhodnocení organizace společnosti Posiva během hodnocení žádosti o stavební licenci. „Od konce roku 2014 společnost Posiva revidovala své plány a udělala několik změn ve své organizaci,“ podotkl Jussi Heinonen. „Kvůli těmto změnám bylo nutné znovu zrevidovat celou organizaci společnosti Posiva a její stavební kapacity.“

Dne 25. listopadu letošního roku regulační úřad Stuk oznámil, že společnost Posiva je v pozici, kdy může začít s výstavou hlubinného úložiště.

Stavební kontrakt

Dne 29. listopadu společnost Posiva oznámila, že podepsala kontrakt v hodnotě 21 milionů dolarů se společností YIT Construction Limited. Dohoda je podepsána na dva a půl roku a zahrnuje výkopové práce na prvních centrálních tunelech úložiště a na přístupových tunelech pro vozidla. Kontrakt zároveň pokrývá přípravné zemní práce a přípravné práce na výstavbu šachty pro výtah, kterým budou do úložiště spouštěny kontejnery s radioaktivním odpadem. Součástí kontraktu jsou pak také výkopové práce pro přijímací stanici kontejnerů, která se bude nacházet zhruba 430 metrů pod zemí.

Ve svém prohlášení společnost Posiva uvedla, že rozhodnutí úřadu Stuk na její připravenost zahájit projekt společně s podpisem kontraktu se společností YIT umožňuje zahájit první licenční fázi projektu konečného hlubinného úložiště použitého jaderného paliva.

Firma Posiva uvedla, že společnost YIT začne s prvními výkopovými prácemi už v prosinci letošního roku. Firma zároveň dodala, že kontrakty na další práce budou podepisovány v průběhu projektu.

Zprovoznění úložiště se podle současných plánů očekává v roce 2023.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..