Dne 9. listopadu podepsaly Čína a Spojené království dohodu s názvem Heads of Terms Agreement a uspořádaly slavnostní ceremonii při příležitosti odhalení jejich společného centra Joint Research and Innovation Centre (JRIC), které má být brzy otevřeno v anglickém městě Manchester. Tato událost je nejnovějším milníkem od prvního oznámení centra JRIC během návštěvy bývalého ministra Georga Osborna v Pekingu v září 2015.

cnnc-nnl-november-2016-460-cnnc
Ceremonie k odhalení centra (zdroj: World Nuclear News

Nejnovější vývoj byl oznámen britskou laboratoří National Nuclear Laboratory (NNL) a čínskou firmou China National Nuclear Corporation (CNNC) – vedoucími organizacemi centra. Ma Kchaj (pinyin: Ma Kai), vicepremiér čínské Státní rady, a Lucy Neville-Rofle, britská ministryně pro energetiku a duševní vlastnictví pod ministerstvem obchodu, energetiky a průmyslové strategie, odhalili pamětní desku centra JRIC.

Laboratoř NNL uvádí, že centrum JRIC si klade za cíl inspirovat inovace v oblasti jaderného výzkumu a vývoje prostřednictvím britsko-čínské spolupráce. Dále uvádí, že centrum bude rozvíjet „přední výzkum a inovativní technologie, které podpoří bezpečnou a spolehlivou jadernou energetiku po celém světě“.

Obě strany identifikovaly klíčové oblasti výzkumu, přičemž kompletní program činností bude dokončen v dohledné době, uvedla laboratoř NNL.

Rámcová dohoda ohledně vlastnictví centra a využívání duševního vlastnictví, která byla částečně sestavena ve spojení s britskou vládní kanceláří Intellectual Property Office, byla rovněž odsouhlasena.

Počáteční projekty v centru mohou zahrnovat: vývoj pokročilých výrobních metod, které „by mohly zlepšit soudržnost, rychlost a náklady na modulární výrobu“; a přenos inovací ve virtuálním inženýrství, které bylo „vyvinuto a úspěšně demonstrováno v jiných průmyslových odvětvích, hlouběji do způsobu myšlení kolem krajiny s jadernou energetikou“, uvedla laboratoř NNL.

Čchien Č‘-min (pinyin: Qian Zhimin), prezident společnosti CNNC, a generální ředitel laboratoře NNL Paul Howarth dne 9. listopadu „společně představili silné stránky obou stran v oblasti výzkumu a budoucí strategii rozvoje výzkumného centra“, uvedla firma CNNC.

Společnost dodala: „Slavnostní otevření výzkumného centra představuje novou kapitolu v čínsko-britské spolupráci v oblasti jaderné energetiky, v návaznosti na dřívější spolupráce v oblasti investic do jaderné energetiky, které umožní větší spolupráci ve vědeckém výzkumu, technologii a v celém jaderném průmyslovém řetězci.“

Laboratoř NNL a korporace CNNC – každá strana vlastní 50% podíl – budou společně hradit náklady týkající se výzkumu a vývoje v tomto centru, přičemž v období prvních pěti let po spuštění centra plánují investovat částku 65,1 milionu amerických dolarů, doplnila společnost CNNC.

Zdroj: World Nuclear New

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..