Čestmír Šimáně byl jedním ze zakladatelů jaderného výzkumu a energetiky v České republice. každý, který se zajímá o jádro jako zdroj energie toto jméno zná a ví o jaké zásluhy se tento muž zasloužil. Dozajista se jednalo o velmi významnou legendu českého výzkumu v oblasti jádra. Své postavení vypracoval od nuly, velmi cestoval a získával své znalosti u předních odborníků vědy. Poté, co v Československu se sovětskou pomocí uvedl do provozu první jaderný reaktor se jeho kariéra rázem stoupat.

cestmir_simane
Profesor Čestmír Šimáně, otec jaderné techniky v Československu

 

Profesor Čestmír Šimáně (1919-2012) byl jaderným fyzikem s hlubokou mezinárodní stopou. Polyglot, který v šedesátých letech například vedl jednu z divizí Mezinárodní agentury pro atomovou energii ve Vídni, sbíral zkušenosti mimo jiné u manželů Curieových, nositelů Nobelovy ceny za chemii. Byl zakladatelem jaderného výzkum v Česku.

Šimáně se podílel na výstavbě jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích a pracoval na projektu jaderné elektrárny v Dukovanech, jeho význam pro tuzemskou, ale i mezinárodní energetiku ovšem leží ještě v předešlých desetiletích.

Už při první stáži ve Francii v druhé půlce čtyřicátých let pracoval na konstrukci tzv. Van de Graafova urychlovače. Stejný typ zařízení pak mohl sestrojit u nás. Při druhé stáži byl u spuštění prvního, pouze pro výzkumné účely určeného francouzského reaktoru Zoe. U Joliota Curieho si během stáže vybudoval velice dobré jméno. Například sám vymyslel a sestrojil zařízení na automatizaci tamního urychlovače. Díky francouzské zkušenosti se stal jedním z mála československých vědců s přímou praxí v moderním jaderném výzkumu.

 

Celý článek si můžete přečíst na adrese: https://www.motejlekskocdopole.com/cestmi-simane-prvni-atomovy-cechoslovak/

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..