K jedné z nejvýznamnějších událostí světové jaderné energetiky došlo v ruské Bělojarské jaderné elektrárně: Do komerčního provozu byl uveden sodíkový reaktor BN-800, který je pilotním projektem v oblasti uzavírání jaderného palivového cyklu pomocí rychlých reaktorů. Uzavření tohoto cyklu minimalizuje množství radioaktivního odpadu a významně rozšíří palivovou základnu jaderné energetiky.

4-blok-belojarske-je_1024
4. blok Bělojarské JE s reaktorem BN-800. (Zdroj: Rosenergoatom)

Dne 31. října 2016 byl podepsán generálním ředitelem koncernu Rosenergoatom, Andrejem Petrovem, protokol o uvedení 4. bloku Bělojarské JE s reaktorem BN-800 do komerčního provozu. Tato společnost provozuje ruské jaderné elektrárny a patří do struktury korporace pro atomovou energii Rosatom. Tomuto aktu předcházelo povolení dozorného orgánu Rostechnadzor, které potvrzuje, že tento blok odpovídá projektové dokumentaci, během provozu dosahuje plánovaných charakteristik a splňuje požadované normy a standardy.

4. blok Bělojarské JE byl poprvé připojen k přenosové soustavě a začal vyrábět elektřinu 10. prosince 2015. V průběhu roku 2016 byl jeho výkon postupně zvyšován v jednotlivých etapách a probíhaly kontroly správného chodu všech zařízení a systémů bloku při různých hodnotách výkonu a provozních režimech. Testy byly dokončeny v srpnu 2016 15denní komplexní prověrkou při 100% výkonu, která potvrdila, že je blok schopen stabilního provozu bez odchýlení od projektových parametrů. Během zkušebního provozu vyrobil přes 2,8 TWh elektřiny.

Podle názoru odborníků představují rychlé reaktory, mezi něž patří i BN-800, značný přínos pro udržitelný rozvoj jaderné energetiky. Umožňují podstatně rozšířit palivovou základu využitím uranu 238, který představuje přes 99 % přírodního uranu, a snížit objem radioaktivních odpadů díky opakovanému přepracovávání požitého jaderného paliva.

Čtvrtému bloku Bělojarské JE byla 1. listopadu udělena cena Top Plant za rok 2016 v kategorii jaderné energetiky, kterou každoročně uděluje časopis POWER, nejstarší americký a zároveň jeden z předních světových energetických časopisů. Porotu zaujala víceúčelovost reaktoru, která zahrnuje výrobu elektřiny, spalování plutonia a dlouhožijících transuranů obsažených v použitém jaderném palivu a produkce radioizotopů. Rozhodnutí ovlivnila také role reaktoru BN-800 v uzavírání jaderného palivového cyklu.

Mezi dodavatele pro čtvrtý blok Bělojarské jaderné elektrárny patří také české firmy. Například opavská armaturka ARAKO spol. s r. o. dodala v letech 2012-2014 celkem cca 1400 kusů armatur, mezi kterými byla převážná většina vlnovcových uzavíracích ventilů A10, A20, ale také regulační ventily, zpětné ventily a kulové kohouty. Výrobce čerpadel SIGMA GROUP a. s. dodal v roce 2011 dva čerpací agregáty typu A200-QVD-300 systému automatického hašení požárů a pro ejektorovou stanici 4 čerpací agregáty typu A400-NQD-515.

V Rusku je tak v provozu o jeden blok více, takže celkový počet provozovaných energetických reaktorů vzrostl na 35 bloků, které jsou v 10 elektrárnách. Do toho není započítán 6. blok Novovoroněžské JE, který je ve zkušebním provozu. Celkový instalovaný výkon ruských jaderných elektráren nyní činí 27,127 GWe.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..