Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) provedla seizmickou revizi reaktorového designu Atmea 1. Jedná se o první takovéto přezkoumání, které bylo provedeno na novém reaktorovém designu pro jadernou elektrárnu.

atmea1_460x325
Vizualizace reaktoru Atmea1 (zdroj: World Nuclear News)

Na žádost společnosti Atmea – společného podniku francouzské společnosti Areva a japonské firmy Mitsubishi Heavy Industries (MHI) – poslala agentura MAAE v rámci své služby Site External Events and Design (SEED) pětičlenný tým na přezkumnou misi do japonského města Kóbe. Tým hodnotil technické metody používané v seizmické ochraně reaktorovém designu Atmea 1 vůči bezpečnostním standardům agentury MAAE.

Společný podnik Atmea byl založen společnostmi Areva a MHI v září roku 2007 za účelem vývoje, komercializace, licencování a prodeje reaktorového designu Atmea1 – tlakovodního reaktoru s instalovaným výkonem 1 100 MWe, který kombinuje technologie obou společností. Podle současných návrhů má druhá turecká jaderná elektrárna ve městě Sinop nacházejícím se na pobřeží Černého moře obsahovat čtyři reaktory s designem Atmea 1.

Tým dospěl k závěru, že metodiky seizmické ochrany použité v reaktoru jsou „v souladu“ s příslušnými bezpečnostními standardy agentury MAAE.

Greg Rzentkowski, ředitel divize bezpečnosti jaderných instalací agentury MAAE, uvedl: „Reaktor Atmea 1 obsahuje mnoho ověřených technologických přístupů a metodik k zajištění seizmicky odolného reaktorového designu.“

Kontrolní služba SEED od agentury MAAE je navržena tak, aby pomáhala členským státům napříč různými fázemi – výběru lokality, posouzení staveniště a návrhu staveb, systémů a komponent proti specifickým vnitřním a vnějším hrozbám.  Na žádost členského státu poskytuje kontrolní služba SEED nezávislé přezkoumání hodnocení lokality a konstrukční bezpečnosti jaderného zařízení proti nárokům vnějších přírodních i člověkem vyvolaných nebezpečí a vnitřních rizik. 

Předchozí seizmické bezpečnostní hodnocení agentury MAAE se zaměřilo na rané fáze projektů jaderných elektráren. „Jedná se o první kontrolu zaměřenou především na seizmickou bezpečnost pro nový návrh reaktoru,“ poznamenal Rzentkowski. „Tento typ hodnocení může být prospěšný pro členské státy agentury MAAE – včetně zemí, které se pouštějí do programů jaderných elektráren, při dosahování vysoké úrovně seizmického bezpečí.“

Zdroj: World Nuclear News

 

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..