Na staveništi tokamaku ITER nacházejícím se ve Francii byla dokončena instalace prvního ze tří čínských transformátorů. Mezitím vědci v Nizozemsku pokračují s testy odolnosti vůči silným neutronovým tokům materiálů, které budou chránit vakuovou nádobu tokamaku.

Holandský výrobce radioizotopů NRG dne 10. října oznámil, že materiál, který bude použit jako první stěna v Tokamaku ITER, bude v následujících měsících zkušebně ozařován v reaktoru High Flux Reactor (HFR) nacházejícím se ve městě Petten. Plazma, ve kterém bude při teplotách zhruba 150 milionů stupňů celsia probíhat termojaderná fúze, bude od stěn vakuové nádoby drženo soustavou velmi silných magnetických polí. První stěna, jež představuje první ochranu vakuové nádoby tokamaku, bude za provozu vystavena vysokoenergetickým neutronům produkovaným termojadernou syntézou uvnitř plazmatu.
První stěna bude vyrobena z beryliových dlaždic přivařených na podklad ze slitiny mědi, chromu a zirkonia, přičemž vše bude umístěno dovnitř vakuové nádoby ze speciální nerezové oceli. Zmenšené modely první stěny vyrobené ze stejných materiálů budou umístěny do aktivní zóny reaktoru HFR, který se běžně používá na produkci radioizotopů. Zde bude simulováno stejné prostředí za stejných teplot, jakým bude materiál vystavován v ITERu.
Mluvčí společnosti NRG Sander de Groot uvedl: „V našem reaktoru HFR můžeme vytvořit stejné podmínky, včetně velmi vysokých neutronových toků, jakým bude materiál čelit v tokamaku ITER. Během krátké doby můžeme nasimulovat radiační poškození, které by materiál utrpěl za celou životnost fúzního reaktoru, z čehož můžeme vyvodit, jak dlouho zvládnou komponenty použité v tokamaku ITER vystát dané radiační podmínky.“
Ozářené makety budou následně transportovány do výzkumného centra Jülich v Německu, kde bude materiál vystaven extrémně vysokým tepelným tokům a intenzivnímu variabilnímu tepelnému záření k otestování odolnosti ozářeného materiálu vůči extrémní tepelné zátěži, jaké bude vystaven v tokamaku ITER.
Umístění transformátoru
Zhruba 14 metrů dlouhý a 280 tun těžký transformátor tvoří část elektrické sítě, která bude poskytovat energii pulzním systémům tokamaku ITER, jako jsou například systémy napájení supravodivých magnetů nebo systémy pro ohřev plazmatu. Transformátor byl na lokalitu staveniště, které se nachází nedaleko města Cadarache, dopraven v červnu minulého roku. Operace přemístění obrovské komponenty ze skladovacího prostoru na své místo zabrala téměř dva dny. První část cesty po staveništi byla zajištěna hydraulicky poháněným přívěsem a následně byl transformátor spuštěn na podvozek železničního typu, na kterém byl následně dotažen po předpřipravených kolejích na svou konečnou pozici. Před zprovozněním bude transformátor ještě naplněn izolačním olejem a doplněn o další zařízení, čímž vzroste jeho hmotnost na 460 tun.
Další dva transformátory mají z Číny na staveniště tokamaku ITER dorazit na počátku roku 2017, přičemž k místní rozvodně budou připojeny v polovině téhož roku.
Na výstavbě největšího tokamaku na světě s názvem ITER nacházejícím se v lokalitě u města Cadarache na jihu Francie spolupracuje 35 zemí z celého světa. Toto fúzní zařízení založené na principu magnetického udržení má prokázat proveditelnost fúzního reaktoru spojujícího jádra atomů vodíku jako prakticky nevyčerpatelného zdroje čisté bezemisní energie. Polovinu nákladů na projekt hradí Evropská unie, zatímco zbylou polovinu nákladů si mezi sebe rovným dílem rozdělí 6 zbylých partnerských států: Čína, Japonsko, Indie, Rusko, Jižní Korea a Spojené státy americké. Výstavba tokamaku začala v roce 2010, první plazma by měl podle současných plánů vyprodukovat v roce 2025.
Zdroj: World Nuclear News