Dne 4. října proběhla v ruském městě Pevek ceremonie značící začátek výstavby pobřežní infrastruktury pro první plovoucí jadernou elektrárnu svého druhu. Očekává se, že plovoucí jaderná elektrárna a teplárna bude připravena k uvedení do provozu v roce 2019.

plovusky_pokracovani_01
Vizualizace plovoucí JE Akademik Lomonosov (zdroj: vetrovec.blog.idnes.cz)

Této události v Peveku – nejsevernějším městě Ruska – nacházejícím se v autonomní oblasti Čukotka se kromě dalších zúčastnil i hejtman Roman Kopin; zástupce generálního ředitele společnosti Rosenergoatom a ředitel pro speciální projekty a iniciativy Pavel Ipatov; a vedoucí stavebního úřadu pro plovoucí jaderné elektrárny Sergey Zavyalov.

Během ceremonie proběhlo umístění první štětovnice do základů pobřežní infrastruktury. V rámci ceremonie k zahájení výstavby infrastruktury byla zřízena pamětní deska a časová kapsle.

Hejtman Kopin poznamenal, že plovoucí jaderná elektrárna řeší dva hlavní problémy Peveku a regionu jako celku. „První z nich je nahrazení jaderné elektrárny Bilibino, protože JE Bilibino a Pevek pracují na stejné energetické síti, takže harmonogram pro odstavení prvního výrobního bloku JE Bilibino v roce 2019 bude synchronizována se spuštěním plovoucí elektrárny,“ uvedl.

„Druhým řešeným problémem je dodávka dostatku energie pro hlavní těžební společnosti sídlící v oblasti západní Čukotky v energetickém centru Chaun-Bilibino. Jedná se o oblast, kde probíhá ve velkém těžba a kde se nachází i naleziště kovů, včetně zlato těžících společností a projektů týkajících se rozvoje rudní zóny Baimsk.“

„Neznamená to však, že plovoucí jaderná elektrárna plně pokryje energetické požadavky těchto společností,“ dodal Kopin. „Nicméně to, že bude v provozu, znamená, že bude moci stimulovat pobídky k vývoji průmyslu v první fázi, kdy má nahradit odstavenou elektrárnu a dodat energii pro novou poptávku,“ dodal.

Zavyalov uvedl: „Očekáváme, že práce na zpracování technických podmínek pro dodávky elektrické energie z plovoucí jaderné elektrárny prováděné společně s ministerstvem energetiky, firmou Chukotenergo a společností RAO EES Vostok budou dokončeny během října až listopadu 2016.“ Dále dodal: „V prosinci letošního roku plánujeme být připraveni k odeslání provozní dokumentace a k objednání instalace elektrotechnického vybavení na naše staveniště.“

Kýl lodi Akademik Lomonosov byl založen v dubnu roku 2007 v lokalitě Sevmash v Severodvinsku, v srpnu 2008 však korporace Rosatom kontrakt zrušila – zřejmě v důsledku vojenské zátěže na oblast Sevmash – a přesunula ho do loděnice Baltic v Petrohradu, které má zkušenosti z výstavby jaderných ledoborců. Nové založení kýlu proběhlo v květnu 2009 a trup o váze 21 500 tun – dlouhý 144 metrů a široký 30 metrů – byl spuštěn na moře na konci června roku 2010. Dva reaktory s designem KLT-40S  a instalovaným výkonem 35 MWe byly do plavidla instalovány v říjnu 2013.

Loď Akademik Lomonosov nyní prochází v loděnici Baltic zkouškami. Tyto zkoušky mají být podle očekávání dokončeny koncem října 2017 a k transportu do Peveku by měl Akademik Lomonosov být připraven později ve stejném roce. Společnost Rosenergoatom plánuje spustit práce na instalaci elektrárny v září roku 2019, následovat pak budou zkoušky a uvedení do provozu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..