Aktivní fáze stavebních prací na centrálním úložišti jaderného paliva CSFSF (central used fuel storage facility) v lokalitě odstavené jaderné elektrárny Černobyl má podle očekávání započít v březnu roku 2017, uvedl generální ředitel společnosti Atomprojectengineering Olexandr Rybčuk.

holtec-energoatom-october-2016-460-energoatom
Prezidenti společností EnergoAtom a Holtec (zdroj: World Nuclear News)

Zařízení CSFSF bude jaderné skladiště suchého typu, ve kterém budou použité palivové soubory uloženy ve dvojstěnných nerezových kontejnerech. Kontejnery jsou následně umístěny do ochranného betonového modulárního systému, který je navržen tak, aby poskytoval fyzickou i radiační ochranu, a zároveň aby zajišťoval pasivní odvod tepla.

Společnost Atomprojectengineering je dceřinou společností ukrajinského státního provozovatele jaderných elektráren – společnosti EnergoAtom. Komentáře Olexandra Rybčuka byly zahrnuty v prohlášení společnosti EnergoAtom ze dne 18. října, které poskytlo aktuální informace o spolupráci s americkou společností Holtec International a o výstavbě zařízení CSFSF.

Rybčuk uvedl, že ukrajinský regulační úřad nedávno obdržel zprávu o bezpečnostním zhodnocení zařízení CSFSF, přičemž reakci na ni by měl vydat během měsíce. Mezitím se společnost EnergoAtom připravuje na příjem zařízení od společnosti Holtec na nakládání s použitým jaderným palivem na ukrajinských jaderných elektrárnách. Uložení první várky palivových souborů do kontejneru HI-STORM od společnosti Holtec a následná přeprava do úložiště CSFSF má proběhnout na konci roku 2018, dodal.

Rybčuk hovořil na setkání mezi Jurijem Nedaškovskijem a Chrisem Singhem – prezidenty společností EnergoAtom a Holtec, které se uskutečnilo dne 17. října letošního roku při příležitosti 20. výročí založení firmy EnergoAtom.

Nedaškovskij směrem k Singhovi řekl: „Jsme velmi potěšeni, že naši strategičtí partneři jsou tu s námi v den 20. výročí založení společnosti EnergoAtom. Chtěl bych také zmínit dar, který nám daroval ukrajinský kabinet ministrů v podobě pozemků pro výstavbu úložiště CSFSF a železniční přístup k této lokalitě.“

Singh podotknul, že spolupráce společnosti Holtec a EnergoAtom má již třináctiletou tradici. „Po celou dobu naši spolupráce mě nepřestává překvapovat kvalita výcviku a úroveň znalostí a zkušeností ukrajinských jaderných odborníků.“

Během meetingu podepsali Rybčuk s mezinárodním viceprezidentem společnosti Holtec dodatečné dohody k existujícímu kontraktu na dodávku zařízení pro úložiště CSFSF společností Holtec. Zařízení společnosti Holtec pak bude využíváno také pro nakládání s použitými palivovými soubory na ukrajinských jaderných elektrárnách.

Ukrajina v současné době každoročně utrácí 200 milionů dolarů za transport a přepracování použitého jaderného paliva v Rusku. Společnost EnergoAtom podepsala s firmou Holtec dohodu o výstavbě zařízení CSFSF už v roce 2004, od té doby byl ale projekt opakovaně odkládán, a to především kvůli měnící se politické situaci na Ukrajině. Naposledy tak byly práce na projektu obnoveny v roce 2014.

V březnu letošního roku kabinet ukrajinských ministrů oznámil, že do konce tohoto roku hodlá schválit projektovou konstrukční dokumentaci pro zařízení CSFSF, které má vyrůst v uzavřené černobylské zóně. Dne 12. října přidělila ukrajinská vláda pro projekt úložiště pozemek o rozloze 45,2 hektarů.

Finální kontrakt pro projekt, který společnost Holtec vyhrála v tendru, byl podepsán v roce 2005. V roce 2012 ukrajinský parlament přijal zákon o umístění, návrhu a výstavbě zařízení na skladování použitých palivových souborů z ukrajinských energetických reaktorů typu VVER ruského designu.

V lednu letošního roku společnosti EnergoAtom a Holtec podepsaly dodatek ke smlouvě o vybudování zařízení CSFSF v černobylské zóně a na dodávku kontejneru pro systém suchého skladování. Zařízení CSFSF bude přijímat použité palivové soubory z 9 z celkových 15 ukrajinských jaderných reaktorů. Konkrétně se bude jednat o sedm bloků s reaktory VVER-1000 a o dva bloky s reaktory VVER-440 v Jihoukrajinské JE, v Chmelnické JE a v JE Rovno. Jaderná elektrárna Záporoží provozuje vlastní sklad použitého jaderného paliva, který byl do provozu uveden v roce 2001.

Podle podepsaných dodatků smluv bude společnost Energoatom zodpovědná za stavební návrh a výstavbu zařízení, zatímco společnost Holtec bude mít na starost návrh a dodávku systémů pro suché skladování použitého jaderného paliva, zařízení pro transport a další související vybavení. Všechno zařízení bude dodáno do roku 2020, přičemž hlavní vývojová fáze projektu probíhá mezi lety 2015 a 2017. Návrh a výstavba zařízení – společně s instalací a zprovozněním vybavení od společnosti Holtec – by tak měla být dokončena do konce roku 2017. Pro skladiště má společnost Holtec dodat celkem 94 modulárních skladovacích systémů.

V říjnu minulého roku společnost EnergoAtom oznámila, že technologie výroby kontejnerů pro suché skladování použitého jaderného paliva bude předána ukrajinské společnosti Turboatom v rámci memoranda o porozumění podepsaného společnostmi Holtec, Turboatom a EnergoAtom. Dohoda uznává transfer technologií na výrobu skladovací kontejnerů HI-STORM.

Společnost Holtec má první várku kontejnerů na černobylskou lokalitu dodat už v příštím měsíci.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..