První jadernou elektrárnou na světě se stala jaderná elektrárna Obminsk, ležící 100 km jihozápadně od Moskvy. Výstavba jaderné elektrárny začala v roce 1951, elektrárna byla připojena k síti v roce 1954. Jednalo se o předchůdce elektráren RBMK, tedy grafitem moderovaný lehkou vodou chlazený reaktor, označen AM-1. Obohacené paliva bylo 5 %, a bylo uloženo v grafitových blocích, které byly vyskládány do válcové geometrie. V blocích, kde nebylo palivo byly kanály pro měření výkonu, nebo regulační tyče. Aktivní zóna měla 3 metry v průměru a výšku 1,7 m, tvořilo ji celkem 128 kanálů. Celá aktivní zóna ležela na nosné desce a v mezeře nad aktivní zónou se nacházel plyn, který zabraňoval hoření grafitu.

32
Původní pracovník elektrárny (Zdroj: http://varlamov.ru/)

Přebytečná reaktivita byla kompenzována regulačními tyčemi, které se nacházely jak uprostřed aktivní zóny tak po obvodu, byly vyrbeny z karbidu boru. Jednalo se o takzvané černé tyče, které pohltily veškeré neutrony, které do nich prošly. Kromě těchto tyčí byly v reaktoru také tyče, které pracovaly automaticky na základě informací, které byly získány z detektorů neutronů. Tyto tyče udržovaly výkon na relativně konstantní úrovni.

Reaktor byl chlazený lehkou vodou která v primárním okruhu kolovala pod tlakem 10 MPa (pro srovnání dnešní lehkovodní elektrárny s reaktory VVER mají tlak v primárním potrubí až 16 MPa) a v sekundárním okruhu 1,25 MPa (VVER kolem 7 – 8 MPa). Celková účinnost elektrárny byla přibližně 16 %.  Celkový tepelný výkon reaktoru byl 30 MW a turbogenerátory dodávaly do sítě 5 MW elektrických.

Elektrárna byla koncipována zároveň jako výzkumný reaktor, a tak měla mnoho výzkumných komponent, jako například grafitová tepelná kolona a experimentální kanály. Po 5 letech provozu byly odstaveny elektrogenerátory a dále byla využívána jako výzkumný reaktor až do roku 2002. Na následujících fotografiích si můžete prohlédnout hlavní komponenty reaktoru a velín elektrárny.jaderná energie - Vybavení první jaderné elektrárny - Věda a jádro (id 20928) 1

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..