Attila Aszódi, zmocněnec maďarské vlády pro rozšíření JE Paks, seznámil účastníky konference VVER 2016, která v těchto dnech probíhá v Praze. Uvedl: „Projekt výstavby dvou nových bloků v JE Paks získal 29. září 2016 kladné stanovisko EIA, což je výsledek dlouhého a náročného procesu. Jednání začalo v prosinci 2014 podáním žádosti a v rámci něj jsme zorganizovali veřejné diskuze v městech v okolí jaderné elektrárny Paks a také v zahraničí. Před několika dny, konkrétně 28. října 2016 jsme zažádali o povolení umístění nových bloků. Součástí hodnocení bude také způsobilost provozu nových bloků v určené lokalitě vzhledem k přírodním i člověkem vyvolaným rizikům. Po získání rozhodnutí EIA a schválení umístění bude dalším krokem žádost o stavební povolení.“
![[VVER 2016] Attila Aszódi: JE Paks II se posouvá do další fáze, žádá o umístění 1 dsc_1028_1024](http://atominfo.cz/wp-content/uploads/2016/10/DSC_1028_1024-1024x678.jpg)
Aszódi se věnoval také rozmanitosti energetických mixů jednotlivých členských zemí EU: „Každý členský stát Evrospké unie má právo sestavit si energetický mix. Je to nejen zajištěno legislativou, ale je to i nezbytné, protože každá má jiné přírodní podmínky a tím i možnosti volby složení mixu. Energetická politika tedy musí být různorodá. Nejlepším příkladem jsou Rakousko a Maďarsko, což jsou sousední státy, které mají diametrálně odlišné přírodní podmínky. Rakousko je hornatá, takže má mnohem větší potenciál pro velké vodní elektrárny. Na druhou stranu rovinaté Maďarsko tuto možnost nemá a musí se tedy soustředit na jiné energetické zdroje.“
Ve své prezentaci zdůraznil, že otázku ukončení provozu v EDU po roce 2035 neřeší jen Česko, ale podobné otázky řeší i další země CEE. V 80. letech byly spuštěny také elektrárny Jaslovské Bohunice V2 na Slovensku, Paks v Maďarsku a Kozloduj v Bulharsku, takže podobné diskuze probíhají i tam.
Maďarská strana se aktivně podílí na přípravě projektu nové dvojice bloků. Aszódi uvádí: „Podali jsme přes 1100 podnětů k modifikacím, aby projekt odpovídal maďarské legislativě.“
K bezpečnosti nových projektů Aszódi uvádí: „Nové bloky jsou připraveny i na velmi komplexní scénáře, které by mohly vést k nadprojektovým haváriím. V projektu VVER-1200 je zajištěno, že i za maximálního poškození aktivní zóny zůstane hlavní část radioaktivity udržena uvnitř dvojitého kontejnmentu. Tento rys je extrémně důležitý z hlediska povolovacího řízení.“