Třetí blok jaderné elektrárny Mihama společnosti Kansai Electric Power nacházející se v japonské prefektuře Fukui prošel dne 5. října klíčovým posouzením bezpečnosti – aby mohl být opět spuštěn a pokračovat v provozu nad rámec své čtyřicetileté projektované životnosti. V návaznosti na nehodu v JE Fukušima Dajiči regulační úřad Nuclear Regulation Authority (NRA) zavedl nové předpisy omezující v principu provoz reaktoru na období 40 let. Třetí blok JE Mihama je třetím reaktorem, jenž se snaží po čtyřiceti letech provozu projít testy a i nadále pokračovat ve výrobě elektřiny. Prvními dvěma bloky jsou první a druhý blok jaderné elektrárny Takahama, které rovněž provozuje společnost Kansai Electric Power a též se nachází v prefektuře Fukui.

n-oldreactors-a-20140906
JE Mihama (zdroj: The Japan Times)

Třetí blok JE Mihama byl odstaven v květnu roku 2011 kvůli pravidelné kontrole a stejně jako ostatní japonské reaktory nebyl restartován z důvodu probíhajících inspekcí úřadu NRA. Předtím, než bude možné reaktor znovu spustit, bude tento blok potřebovat další povolení od úřadu NRA ohledně detailů konstrukce vnitřního zařízení a dalších oblastí, a to do konce listopadu letošního roku, kdy blok dosáhne čtyřicetiletého milníku. V případě že by se povolení nepodařilo získat do stanovené lhůty, společnost Kansai by musela reaktor definitivně vyřadit z provozu. I v případě, že bude termín dodržen, neočekává se, že by byl reaktor spuštěn dříve než na jaře roku 2020, neboť společnost Kansai bude potřebovat čas na dokončení všech vyžadovaných bezpečnostních opatření.

Společnost Kansai Electric plánuje utratit kolem 1,6 miliardy dolarů za modernizaci zařízení, aby splňovalo nové předpisy, které vyplynuly z vyšetřování nehody v JE Fukušima Dajiči. Ačkoliv je provoz po dalších 20 let možný, jaderný regulátor původně uváděl, že získat schválení prodloužení provozu bude velmi obtížné. Některé společnosti se rozhodly trvale odstavit své stárnoucí reaktory tváří v tvář nákladům na modernizaci. Společnost Kansai Electric takto vzdala restart prvního a druhého bloku JE Mihama.

Mezitím firma Kyushu Electric Power Company odstavila první blok jaderné elektrárny Sendai nacházející se v prefektuře Kagošima dne 4. října kvůli plánované tříměsíční odstávce na údržbu a doplnění paliva. Společnost bude také zkoumat reaktorovou nádobu bloku, kontejnmentovou budovu a zařízení elektrárny na skladování použitého paliva – jak požaduje guvernér prefektury Satoshi Mitazono. Očekává se, že druhý blok JE Sendai vstoupí do podobné odstávky dne 16. prosince. V Japonsku je nyní v provozu pouze jeden další reaktor – ve třetím bloku jaderné elektrárny Ikata společnosti Shikoku Electric Power Company v prefektuře Ehime. V červenci letošního roku Firma Chugoku Electric Power Company podala žádost k úřadu NRA o schválení jejího plánu na trvalé odstavení prvního bloku JE Shimane v prefektuře Shimane. Ve stejném období se japonské společnosti rozhodly trvale odstavit ještě další dva bloky – první blok je Tsuruga a první blok JE Genkai.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..