Švýcarské jaderné společnosti Axpo, Alpiq a BKW ve společném prohlášení ze dne 12. října letošního roku oznámily, že stahují rámcové žádosti o povolení na výstavbu nových jaderných bloků, které by nahradily ty současné. Žádosti byly původně předloženy už v roce 2008, avšak v roce 2011 byly odloženy.

kkw-beznau
Švýcarská JE Beznau (zdroj: beyondnuclear.org)

Žádosti byly zmraženy po nehodě v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči, která rovněž vedla k tomu, že se švýcarská vláda rozhodla do roku 2050 odstranit jadernou energetiku ze svého energetického mixu. „Energetický trh se od doby předložení žádostí o licence na výstavbu nových jaderných elektráren v roce 2008 dramaticky změnil. Tvůrci energetických politik tak nastavili kurz k energetické budoucnosti bez jaderné energie,“ uvádí společné prohlášení.

Žádost předpokládala výstavbu tří nových jaderných elektráren – Beznau III, Gösgen II a náhradu za jadernou elektrárnu Mühleberg. Stažení žádostí vyjde všechny tři společnosti dohromady na 81 milionů dolarů ve výdajích spojených s plánováním.

Švýcarsko v současné době provozuje pět jaderných bloků, které pokrývají zhruba 40 % národních energetických potřeb. Švýcarská energetická strategie s názvem Energy Strategy 2050 plánuje výkon jaderných bloků nahradit zvýšeným využíváním vodních elektráren, alternativními zdroji energie a zvýšením energetické účinnosti.

Pravicová Lidová strana by chtěla tuto strategii zvrátit, přičemž argumentuje proti kompletnímu odstavení švýcarské jaderné energetiky. Nicméně švýcarští voliči už v listopadu letošního roku budou na podnět Strany zelených v referendu rozhodovat o zrychlením odstavení pěti v současnosti provozovaných švýcarských jaderných bloků. Ve Švýcarsku fungují dva nejstarší provozované jaderné reaktory na světě, a to v jaderné elektrárně Beznau – postavené v roce 1969 v kantonu Aargau – a v jaderné elektrárně Mühleberg – v kantonu Bern. Oba mají být provozovány do roku 2019.

Švýcarská vláda však návrhu Strany zelených oponuje, uvedla dne 11. října švýcarská ministryně energetiky Doris Leuthard. Přestože švýcarská vláda míří k postupnému úplnému vyřazení jaderné energetiky ze svého energetického mixu, návrh na urychlené odstavení jaderných elektráren, o kterém se bude rozhodovat v nadcházejícím referendu, je unáhlený. Švýcarsko totiž v současné době není schopno kapacity jaderných bloků nahradit obnovitelnými zdroji a ukvapené odstavení zdejších jaderných bloků by tak poškodilo národní energetickou bezpečnost a zvýšilo švýcarskou závislost na importu elektřiny z německých uhelných elektráren. Zároveň by se daňoví poplatníci vystavili riziku požadavků náhrad od jaderných společností, upozornila.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

1 Comment

    Přehnané využití energie vody ,větru a slunce by mohlo poškodit tvář nádherné krajiny ve Švýcarsku. Využití JE s novou technologií bude asi stále potřebné.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..