Plnorozsahový simulátor pro školení operátorů na druhém bloku jaderné elektrárny Fermi v Michiganu bude inovován společností L-3 MAPPS, sídlící v Kanadě, na základě kontraktu podepsaném s provozovatelem elektrárny – podnikem DTE Energy.

pg_fermi02
Simulátor blokové dozorny druhého bloku JE Fermi (zdroj: www.mapps.l-3com.com

V rámci inovace budou modely elektrárny v simulátoru aktualizovány tak, aby odpovídaly úpravě FLEX. Strategie FLEX neboli „různorodé a flexibilnější ovládací schopností“ (FLEX) byla průmyslovou iniciativou oznámena v únoru 2012, za účelem implementace doporučení fukušimské taktické skupiny regulačního úřadu NRA. Aktualizace FLEX na simulátoru zahrnuje přidání alternativního zdroje chladicí vody a externího kompresoru pro pohon nepřerušitelného systému přívodu vzduchu do modelu. Také ovládací systém v případě ztráty napájení bude v simulátoru upraven tak, aby odrážel aktualizace provedené v elektrárně.

Audiovizuální systém simulátoru – který zahrnuje analogové kamery a mikrofony – bude nahrazen digitálním vybavením. Tento audiovizuální systém slouží k monitorování a nahrávání operátorů v plnorozsahovém simulátoru blokové dozorny během tréninku a pro konzultace s účastníky po tréninku.

Samostatná smlouva zahrnuje dodávku simulátoru se třemi oddíly, přičemž každý bude vybavený čtyřmi velkými dotykovými monitory pro zobrazení a ovládání vylepšených virtuálních panelů simulované blokové dozorny.

Společnost L-3 MAPPS uvedla, že projekt má být podle plánů dokončen na začátku roku 2017.

Simulátory jsou důležitou součástí vybavení pro operátory elektrárny, a to jak na začátku jejich kariéry, tak v jejím průběhu.

Druhý blok jaderné elektrárny Fermi, kterou vlastní společnost General Electric a provozuje společnost DTE Energy, obsahuje varný reaktor s instalovaným výkonem 1 198 MWe, jenž zahájil provoz v roce 1985.

Firma L-3 provedla komplexní rekonstrukci počítačů, stanic instruktorů a modelů simulací na simulátoru druhého bloku JE Fermi v září roku 2006. Na základě smlouvy, uzavřené v roce 2012, společnost aktualizovala všechny počítače simulátoru na nejnovější generaci, navíc přenesla modely a nástroje údržby simulátoru z předchozí generace jejich softwaru do novějšího prostředí s názvem Orchid. Navíc firma L-3 poskytla podniku DTE Energy další simulátor – speciálně pro výcvik zaměstnanců na pohotovostní operace s dieselagregátem.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..